Hudebního doprovodu se ujalo Slánské smyčcové kvarteto. Na rozloučenou s Ivem Rubíkem zazněly tklivé tóny skladeb autorů Jiřího Zmožka, Petra Nováka i Ennio Morriconeho.

K rodině i hostům promluvil slánský patriot, dlouholetý radní a kamarád starosty Vojtěch Kočka, který poděkoval za vše, Ivo Rubík pro své město i lidi vykonal.

U mikrofonu ho dále vystřídal současný představený Řádu bosých karmelitánů Pavel Pola, aby přečetl řeč, jíž přichystal bývalý převor kláštera Petr Glogar. Ten se z pracovních důvodů nemohl obřadu zúčastnit.

„Téměř patnáct let jsem se mohl dívat na jeho život a jeho práci. Obdivuhodná tvořivost! Člověk mimořádného nadání. „Muž, který sázel stromy", jenž krok za krokem proměňoval slánskou krajinu, aby se přetvářela v životodárnou zem. A to nejen obrazně, ale doslova. Právem se domnívám, že budeme o dílo jeho života zakopávat a snad je to tak dobře, abychom si uvědomovali, kým on byl," uvádí ve svém rozloučení Petr Glogar.

Jak doplnil, vnímá odchod Iva Rubíka jako ztrátu vzácného člověka, ale také jako ztrátu v rovině společenského a veřejného prostoru.

„Když při Slavnosti světla, s jejíž myšlenkou kdysi pan starosta přišel, bude na slánském náměstí rozsvícen vánoční strom a potom i celé město vystoupí ze tmy do světla, tak snad bychom toto rozžíhání světla mohli učinit poctou tomuto muži, se kterým se loučíme. A nejen jako symbolický akt, ale i jako osobní rozhodnutí nenaříkat na tmu, ale rozžehnout v temnotě světlo. Nám všem bych přál, abychom žili, pracovali a milovali tak, že, až se jednou znovu s ním setkáme, jsme se nemuseli za nic stydět," uzavřel páteční smuteční řeč Petr Glogar ústy Pavla Poly.

Životopis 

RNDr. Ivo Rubík (15. dubna 1959, Praha - 25. listopadu 2013).

Manželka Miroslava. Syn Pavel a dcera Eliška.

V letech 1998 až 2013 starostou Slaného. Od roku 2004 byl také krajským zastupitelem Středočeského kraje.

Vystudoval ZDŠ v Praze 6, dále tamní gymnázium a následně Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1991 byl členem Občanské demokratické strany.

Ve Slaném se zasadil o řadu změn. Pro mnoho Slaňáků zůstane v myslích nezapomenutelnou osobností, která vykonala pro město řadu významných počinů.

Podporoval bohatý kulturní, společenský i sportovní život města.

Zemřel po dlouhém boji se zákeřnou nemocí.