„Časně ráno, před pátou hodinou, oznámila na telefonní linku 158 žena jedoucí vozem po silnici u Budenic oslňování laserem. Po komunikaci projížděla v krátké době v obou směrech a vždy byla tímto světlem zaměřena. Vzhledem k tomu, že byla tma, bylo světlo značně intenzivní. Řidička si povšimla místa, odkud vycházely laserové paprsky. Poté vše oznámila policistům," uvedla k případu mluvčí policie Jana Šteinerová.

Na místo vyjela hlídka ze Zlonic. Ta zjistila, že na vozidla jedoucí mezi Jarpicemi, Budenicemi a Šlapanicemi svítil mezi čtvrtou a pátou hodinou teprve sedmnáctiletý mladík, který se ke svému jednání přiznal. Neměl prý v úmyslu nikomu ublížit a na vozy prý svítil jen z nudy, neboť se mu nechtělo spát. Neuvědomoval si, že by tím případně mohl způsobit nehodu.

Policisté nakonec případ vyhodnotili jako přestupek a vše předali přestupkové komisi města Slaného.

Je laser nebezpečný?

Laserové světlo je nebezpečné zejména pro piloty letadel. Například před třemi lety vyšetřovali policisté případ, kdy byl oslňován z míst mezi Jenčí a Unhoští pilot pravidelné linky Praha – Moskva společnosti Aeroflot. Na palubě bylo více než sto pasažérů. Do pátrání po pachateli byl nasazen i vrtulník, ale najít se ho nepodařilo.

Nevhodný žert může ale být v případě dopadení takového vtipálka drahý. Paprsek sice neublíží letadlu, zato pilota oslní natolik, že na několik vteřin může ztratit pozornost. Dopadený a usvědčený pachatel v takových případech riskuje, že za svůj čin zaplatí i několikamilionovou pokutu či skončí za mřížemi.