„Spíš se u nás lidé ptají, zda nějakou zahrádku nenabízíme. Ale marně. Za poslední tři roky jsme žádnou zahrádku neměli," vysvětlil Viktor Janovský z mělnické společnosti KA reality.

Stejně je na tom i většina dalších realitních kanceláří v regionu. „V letošním roce jsme žádnou zahrádku neprodávali," potvrdila Monika Burdová z neratovické firmy Burdareality. Ve městě je podle ní zahrádek málo, a když už se některý z majitelů svého pozemku zbavuje, najde se kupec záhy mezi jeho známými.

Podle Václava Poláčka, spolupracujícího s neratovickou realitní kanceláří Evropa, se majitelé o prodeji často dohodnou se zahrádkáři ze sousedství.

Je zbytečné bát se prodávat před zimou

Mělnický deník o jedné zahrádce na prodej ví. Majitelka se totiž na redakci obrátila s dotazem, zda by se prodejem měla zabývat v zimě, nebo raději počkat do jara, kdy už bude další sezona na spadnutí.

Rada je po konzultaci se zástupci realitních kanceláří jasná - ať se do toho pustí kdykoli, zahrádku určitě prodá. „Je zbytečné bát se prodávat před zimou, to není špatná doba. Například u stavebních pozemků tomu mnozí lidé dávají přednost, aby hned na jaře mohli začít s pracemi," poznamenal Václav Poláček.

Podle zkušeností Viktora Janovského však bývá poslední měsíc roku slabý, lidé se na realitní kanceláře obracejí ve větší míře opět až na začátku následujícího roku.