„Investici města do návštěvy prezidenta nevidím jako majlant. Město sice mělo na starosti ozvučení tribuny, ale účtuje se to Středočeskému kraji. A oběd v nemocnici zainvestoval také kraj. Ten měl cestu státníka v režii," řekl Pavel Pikrt.

Zástupci města věnovali prezidentovi na Zámečku tři dárky symbolizující Příbram. Protože do obřadní síně, kde se odvíjelo přivítání a debata se státníkem, mohli vstoupit jen lidé s akreditací, veřejnost pořádně neví, jaké dárky si Miloš Zeman z Příbrami odvezl.

Nikoho tedy zřejmě příliš nepřekvapí, že prvním z dárků byla hornická švancara (symbolická sekerka). Tu prý pan prezident, jak je jeho zvykem, vtipně okomentoval.  „Když jsem vysvětloval význam švancary, řekl, že vzhledem k jeho chůzi dole už chybí jen gumový špunt," říká pobaveně starosta.

Druhým darem byla kniha o italských vysídlencích z Valle di Ledro ubytovaných za první světové války v Příbrami a okolních obcích. Mezi dárky pak byla i svatohorská madonka vyřezaná ze dřeva od řezbáře z Dobříše. 

„Dárky byly nápadem celého kolektivu z radnice. Líbily se. Nejvíc mě potěšilo, že setkání jak na Zámečku, tak na náměstí, mělo důstojný průběh, což se o jiných městech tvrdit nedá," hodnotí své zcela první setkání s prezidentem Pavel Pikrt.

Ne všichni prezidenta vítali

Debata na náměstí neztratila podle starosty na důstojnosti ani tím, že se tam objevili lidé s transparenty namířenými proti těžbě zlata, kteří přijeli s otevřeným dopisem pro prezidenta Miloše Zemana.

„Právě naopak. V tom vidím význam návštěvy státníka v regionu. Starostové Chotilska a Hvožďan předali dopis prezidentovi přímo do ruky, když scházel z tribuny," dodává starosta Pavel Pikrt.