Pro Berouňáky je ale nejzásadnější změnou právě vznik pěší zóny. Město Beroun se inspirovalo u desítek dalších českých měst, kde již pěší zóny fungují řadu let.

Pěší zóna potěšila především chodce a turisty. Ulice Palackého se opticky rozšířila. Vozovka byla vyrovnána do výšky původních chodníků, byla zde položena dlažba a zmizela tak i parkovací stání. Zásobování může do pěší zóny vjíždět v určených časech.

Řidiči, kteří Palackého ulici využívali pro výjezd z Husova náměstí, už ale mají smůlu.Využít tak mohou jen Českou ulici. A to zatím někteří z řidičů nepochopili. Každý den se o tom přesvědčují samotní chodci na pěší zóně. Situaci proto monitoruje a řeší berounská městská policie.

„Zatím je to relativně krátká doba, kdy je nová pěší zóna otevřena. Zpočátku jsme řidiče, kteří pěší zónou projížděli, jen upozorňovali, nyní jsme ale už přistoupili k mírným pokutám," uvedl velitel berounských strážníků Pavel Novák. Podle jeho slov někdo jezdí po paměti a nevšimne si značky.

A najdou se samozřejmě i ti, kteří o opatření vědí, ale nelíbí se jim a zkrátka ho ignorují. „Ale abychom jen nekritizovali, z druhé strany mě příjemně překvapila skutečnost, že se v pěší zóně řidiči nesnaží parkovat a aspoň toto dodržují," dodal Pavel Novák.