Podle anglického originálu Live on Mars ho přepsali čeští scénáristé tak, aby odpovídal našim poměrům i době, ve které se odehrává. Kladenský deník zastihl filmaře na fotbalovém hřišti v Srbči. Tento týden natáčí štáb také v Kladně. Na obrazovkách uvidí diváci seriál nejspíše už počátkem příštího roku.

O čem seriál bude?

Je rok 2016. Policista Filip Marvan (Václav Neužil) musí ukrást důkaz, aby zachránil svého bratra před mafií. Záhy ho srazí auto a on upadá do bezvědomí. Probouzí se v nemocnici v roce 1982. Jak se v minulosti ocitl? Proč? A jaká je cesta zpátky? Filip potkává svoje rodiče, několik měsíců předtím, než se má narodit. Poznává otce, kterého si z budoucnosti pamatuje jen jako zlomeného muže, který dobrovolně ukončil svůj život. Na pozadí pátrání po příčinách, které jeho rodině změnily život, je Filip nucen vyšetřovat sérii detektivních případů ze Sokolova 80. let.

Režisér Marek Najbrt

„Využíváme základní zápletku, kdy se hlavní hrdina ze současnosti propadne do roku 1982, kde je stejně jako u nás kriminalistou a zároveň jde po stopách svého vlastního života, dětství a traumat, která si odnesl do dospělosti," prozradil Kladenskému deníku režisér Marek Najbrt.

Jelikož filmaři potřebují pro vznik snímku autentické záběry odpovídající osmdesátým letům minulého století, ukázala se jako jedna z ideálních lokací obec Srbeč na pomezí Rakovnicka a Kladenska, kde herci v pondělí natáčeli scény například na tamním fotbalovém hřišti. Úterý a středu si štáb vyčlenil pro natáčení v Kladně.

Veterány zapůjčili i Slaňáci

Protože se jedná o seriál z kriminalistického prostředí, nechybějí dobové policejní uniformy, stejně jako historická auta. Vozy s označením VB, policejní anton, staré embéčko nebo stejšn proto ochotně poskytli pro účely natáčení majitelé veteránů ze Slaného a okolí.

Kromě vozidel a dalších rekvizit, které nelze na obrazovkách přehlédnout a neodmyslitelně dotvářejí dobovou atmosféru, bude v popředí zájmu diváků i hvězdné herecké obsazení. Hlavní roli kriminalisty, který se propadne v čase, ztvárňuje Václav Neužil z Dejvického divadla, přičemž sparing partnera mu dělá kolega Ivan Trojan. Dvojici doplňuje magická Judit Bárdos.

Hvězdné obsazení

Dále se v seriálu objeví Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Kryštof Hádek, Michal Dalecký, Jan Cina, Marie Doležalová, Marek Daniel, David Máj, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžběta Stanková, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Ljuba Krbová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Jano Sedal, Ondřej Malý, Jan Plouhar, Aneta Krejčíková a další.

„Věřím tomu, že seriál bude mít úspěch vzhledem ke scénáři i skutečnosti, jak jsme to uchopili i jaké máme herce. Scénáristé Ondřej Štindl s Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem přizpůsobili vše českému prostředí.

Samozřejmě mezi rokem 1982 v Anglii a rokem 1982 v Československu je obrovský rozdíl kvůli komunistům, kteří zde vládli. Přesto si myslím, že je to zajímavá látka, kde je kriminální podtext pozadím a jde zde o jiné věci. Seriál bude mít deset dílů. Předpokládám, že ho bude nejspíše vysílat Česká televize někdy v hlavním vysílacím čase," soudí režisér.

Seriály nemusejí být jen blbý

„Díky anglosaské produkci se daří ukázat lidem, že seriály nemusejí být jen blbý, že mohou být chytrý, zajímavý, překvapivý, často i zajímavější než leckterý celovečerní film. Když mě oslovil Vratislav Šlajer z producentské společnosti, zalíbil se mi scénář i celý koncept, proto jsem do toho šel," uzavírá režisér Marek Najbrt.

Natáčení Světa pod hlavou odstartovalo v příbramské nemocnici. Tvůrci budou natáčet také v Praze, Ústí nad Labem, Kladně, Neratovicích, Mostě a v dalších lokalitách. Minisérie je volně inspirovaná britským seriálem Life on Mars vzniká v mezinárodní koprodukci a objeví se v ní přes 150 českých a slovenských herců, 2 000 komparsistů a více než 100 dobových aut.