Les psích duší. Tak se jmenuje projekt, který nemá v Evropě obdoby, a zároveň občanské sdružení, jenž za chvályhodným nápadem stojí.

„Tenhle kus přírody mě doslova dostal. Nejen obrovskou energetickou silou, ale i svou zajímavou historií, která měla být zapomenuta. Tehdy vznikl můj slib navrátit přírodu přírodě. Podařilo se mi získat přilehlé pozemky a kamarádka mě přivedla na nápad. V květnu mi totiž odešel můj psí společník, německý ovčák Morgan, kterému, ale i svému, chtěla kamarádka zasadit strom," popsala zrod myšlenky Lesa psích duší kynoložka a organizátorka projektu Eva Slivanská s tím, že obě kamarádky napadlo, že podobně uvažují i další chovatelé. Proč by i jejich psi nemohli mít své stromy?

Nejde o psí hřbitov

„Pozor, nesmíme místo zaměňovat se psím hřbitovem, je to jen o stromech a vzpomínkách na naše miláčky," upozornila Eva Slivanská s tím, že i když je majitelkou pozemků, ty jsou a budou stále veřejně přístupné všem slušným lidem, kteří to myslí dobře s přírodou a záleží jim na ní. „Každý tam může trávit svůj čas dle svých možností," dodala chovatelka.

Po pár dnech vysadili členové čerstvě vzniklého sdružení hraniční stromy a oslovili i vedení Chocerad, které myšlenku podpořilo. „Potěšilo nás, když nám paní starostka nabídla vsazení obecního stromu, pěkného vzrostlého dubu. Strom s pamětní deskou už stojí a paní starostka zasvětila všem pejskům bez domova. A nabídla i další pomoc projektu," řekla zakládající členka sdružení.

A jaký strom mohou lidé ve vznikajícím Lese psích duší v Choceradech vysadit? „Jakékoliv listnáče, které jsou volně k vidění v přírodě. Strom si můžete zajistit sami, vysadit, opatřit proti okusu zábranou a případně opatřit cedulkou se jménem a daty vašeho miláčka. Další starost jako zálivka, ochrana v budoucnu, ošetření stromu je jen na nás," přiblížila Eva Slivanská hlavní zásady s tím, že stromy je nejlépe vysazovat s balem nebo v kontejneru.

Lidé, kteří chovají i jiné domácí mazlíčky, nemusí smutnit.

Stromy i za kočičky

„Máme tu už několik desítek stromků pejsků z celé republiky, jsou tu ale i stromky za kočičky a dokonce i za tři křečky. Prostě vítán je úplně každý," podotkla Slivanská s tím, že na části pozemku, kde už vzrostlý les je, patří jeden ze stávajících dubů jménem rytíř Jan Zúl všem lidem s roztroušenou sklerózou. Na jeho úpatí je lavička, kde mohou spočinout a těšit se krásným výhledem do okolí.

Karel Chlumec