Takové má být opatření ministra školství Marcela Chládka, který tímto způsobem chce bojovat proti obezitě u dětí. Podle ministra jsou příčiny dětské obezity v nedostatku pohybu a špatných stravovacích návycích. Nezdravá nabídka sortimentu ve školních automatech tomu rozhodně nepřispívá.

Chládek plánuje připravit vyhlášku, která by na českých školách zakazovala automaty s nezdravými sladkostmi a nevhodným pitím. Podporovat naopak hodlá školní jídelny, které by nově měly poskytovat i nabídku dietních jídel.

O tom, co je zdravé a co škodlivé, by přitom rozhodovali nikoliv ministerští úředníci, ale odborníci na výživu. Ostatní už si musí ohlídat vedení školy. „Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávaly nezdravé jídlo a nápoje," komentoval svůj záměr Chládek. Opatření by měla začít platit od příštího školního roku nebo kalendářního roku 2015.

Děti si cestu ke sladkostem stejně najdou

Ohlasy středočeských škol na záměr ministra se různí. Někde považují zavádění zdravých potravin do škol za zbytečnost, když si děti mohou koupit sladkost při cestě do školy, jinde naopak zdravý životní styl dětí podporují.

Jitka Kahounová, která vede základní školu v Černošicích u Prahy, se staví k záměru ministra spíše skepticky. Automat na potraviny tu sice nemají, zato zde provozují bufet, kam si děti s oblibou chodí pro svačiny. V rámci podpory zdravého stravování vedení školy plánuje, že by se v bufetu prodávalo také ovoce nebo müsli tyčinky.

Podle Kahounové to však nebude mít na stravování dětí zásadnější vliv. „Děti o tyto potraviny zájem stejně nemají. To, o čem mají lidé představu, že by děti měly jíst, oni stejně nejedí. To si to raději nekoupí a půjdou do samoobsluhy, kterou mají vedle školy," myslí si.

Podobného názoru je také ředitel základní školy v Berouně Antonín Leopold. Podle něj není ani tak důležité, zda automaty na školách jsou, nebo nejsou, podstatné je, jakým způsobem jsou děti z domova vychovány. „ Už děti v první třídě jsou schopny opatření nebo nařízení školy obejít," argumentuje.

Uvádí přitom zkušenost ze školní jídelny, kdy si děti kupují obědy na kartu, díky níž mohou rodiče kontrolovat, jak se jejich dítě ve škole stravuje. Do nedávna si děti v jídelně mohly přikoupit něco z doplňkového prodeje, kde byly k dostání také nezdravé potraviny. „Volal mi jeden z rodičů, že je to k ničemu, protože to jeho dítěti koupí spolužák," říká ředitel. Kampaň za zdravou výživu na školách považuje za obrovskou bublinu. „Ve své moci to mají rodiče," opakuje. 

Strategie musí být systematická

Na některých základních školách už dnes funguje program mléčných automatů, kde si děti za snížené ceny mohou koupit mléko nebo jogurty. Žáci si na mléčné automaty zvykli a rádi je využívají. „Zájem dětí nás až překvapil, čekali jsme, že bude menší," uvádí Alena Kotrbová, ředitelka Základní školy Žižkov v Kutné Hoře, kde automaty na mléko zavedli asi před čtyřmi roky.

Na kutnohorské základní škole se uchytil také projekt Ovoce a zelenina do škol, kdy je žákům prvních až pátých ročníků dodáváno zdarma čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy. „Ráno přivezou bedničky s nějakým sezónním ovocem, rozpočítá se to na třídy a vyučující pak dětem ovoce rozdají," popisuje ředitelka školy, jak program financovaný Evropskou unií funguje. S vyhazováním ovoce do koše se Kotrbová nesetkala. „Děti si to chválí," dodává.

To ředitelka Základní školy Mladá Boleslav Marcela Pavlíková označuje tyto dva projekty za „plácnutí do vody". Automaty na mléko i ovoce zdarma zde mají sice také, ale pouze s tím se vedení školy spokojit nehodlá. „Snažíme se vytvářet vlastní program, jak podporovat zdravé stravování. Myslíme si, že to vedení k zdravému životnímu stylu musí být systematické," míní Pavlíková. Podporu zdravého stravování zde proto zavedli přímo do výuky.

Pro ty, kteří se doma nestačí nasnídat

Pod kontrolou má ředitelka také to, co se vaří ve školní jídelně nebo co se prodává v místním bufetu. Brambůrky nebo párek v rohlíku žáci této školy ve školním bufetu nekoupí. „Sami si tak zvolili," pochvaluje si strategii školy vedoucí k podpoře zdravého životního stylu dětí Pavlíková a hned dodává, jak se jim to povedlo prosadit: „Děti vyplňovaly dotazníky, kde byla například otázka: Patří brambůrky do našeho bufetu, když jsme zdravá škola? Většina dětí odpověděla, že ne," vysvětlila ředitelka.

Většinu z těchto opatření vedení školy nejprve projedná s rodiči dětí. Jejich názor je podle Pavlíkové určující. „Začátkem příštího školního roku plánujeme rodičům navrhnout, že bychom ve škole zavedli také společné snídaně. Opět bychom nabízeli jen zdravé produkty, jako cereální pečivo nebo mléčné výrobky," nastiňuje další záměr mladoboleslavské školy její ředitelka. Podle ní se totiž hodně dětí doma nasnídat nestačí a to má pak vliv i na jejich zdraví.

Připravovaná vyhláška ministra školství Chládka je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva, týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu. V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek. Chládek tím chce docílit, „aby si dítě vytvořilo trvalý vztah ke sportu až do dospělosti."