Čím je historická vinice v Dřísech zajímavá? Jaké s ní máte plány?

Vinice v Dřísech je známá tím, že zde vyučovala bába Ludmila svatého Václava vinařství. My chceme přímo u tamní kaple obnovit původní viniční trať, na kterou vysadíme odrůdu Rulandské modré.

Proč právě Rulandské modré? Patří k historickým odrůdám, které se tehdy pěstovaly?

Nemáme dochováno, která odrůda se zde tehdy historicky pěstovala, nicméně odrůda Rulandské modré je jednou z nejstarších, u nás pěstovaných odrůd. Přivezl ji Karel IV. a myslíme si, že tato odrůda sem patří a dokážeme z ní dělat skvělá vína. Karel IV. dovezl asi právě na Mělnicko révu z Burgund. Navážeme tedy na tradici pěstování této odrůdy.

Jak se myšlenka na obnovu historické vinice zrodila?

Tato myšlenka v nás dřímá již dlouhou dobu. Obnovujeme historické viniční tratě v Kutné Hoře nebo na Kuksu. Máme obnovenou historickou vinici v Kolíně, u Jezuitské koleje v Kutné Hoře, na Vyšehradě, kde se staráme o vinohrad v srdci Prahy. Dozvěděli jsme se, že vinice v Dřísech je neobhospodařovaná a byla to škoda, protože má úžasnou tradici a nachází se v krásném prostředí. Tak jsme se pustili do obnovy. Projekt děláme ve spolupráci se Středočeským krajem. Není to pro nás totiž příliš ekonomicky výhodné pěstovat révu na takto malých vinicích. Plánujeme trať obnovit a následně zde dát práci lidem z Dřís, aby se o ni starali.
Réva bude pěstována „na hlavu"

Jaký je postup při obnovách takto starých viničních tratí?

Nejdříve se musí pozemek zrigolovat. Alespoň do šedesáti centimetrů, aby se provzdušnila půda a lépe se do ní sázelo. Následně se pozemek vyměří, vysadí se sazenice a dále se o ně standardně stará. Musí se okopával, dělat podlom, výlamování zálistků, zastřihávat, provádět ochranu proti plísním…

Budete révu pěstovat historickými nebo moderními postupy?

Chceme pěstovat révu na hlavu. To znamená, že se réva bude vyvazovat k dřevěné tyči. Tedy stejný způsob, jakým se pěstovala réva dříve. Dnešní moderní způsob rýnsko-hesenského vedení je jednodušší na údržbu, ale historicky sahá v Česku pouze do šedesátých let.

Co vás osobně na obnovování starých viničních tratí baví?

Kouzlo pro mě spočívá v tom, že mohu ochutnat víno z takovýchto historických míst. Člověk ucítí tu půdu. Děláme vína přirozeně, bez ušlechtilých kvasinek. Snažíme se ve vínech zachovat přirozenost, aby se skloubily půdní a klimatické podmínky. Někde ucítíte, když je půda vápenitá, že z ní jsou vína jakoby slanější, jinde je kamenitá a vína jsou potom minerálnější, kořenitější. Je to zajímavé a nás to strašně baví. Nehledě na to, že zkulturníme krajinu a něco po nás zůstane. Tu vinici nesázíme pro sebe, ale pro naše potomky. Zkulturníme krajinu a změníme její ráz, a když je v krajině vinice, myslím, že je to pěkná podívaná.

Máte nějaký sen, nebo zaniklou trať, kterou byste si přáli obnovit.

My si klademe krátkodobé cíle. Teď je před námi dokončení obnovy vinice v Kutné Hoře. Máme připravenou půdu, kde chceme vysadit takovou raritu…vysadíme révu v hustém sponu o rozměrech 60 na šedesát. Staré knihy popisují, že víno rostlo ve sponu, jako zelí, a hrozny z něj, když se z nich udělalo víno, tak v prvním roce bylo popisováno jako řídké, nepříliš pěkné, ale v příštím roce zhoustlo tak, že bylo husté, jako sirup… a to mě na tom docela láká. Kořeny révy totiž musí bojovat o každou píď země a je tam obrovská konkurence. Kořeny prorůstají do hloubky a díky tomu vznikají zajímavá vína. To je takový krátkodobý cíl. I když pro vinaře jsou cíle většinou na celý život. Kvalitní víno máte z vinice až po nějakých osmi letech. Abychom pocítili výraz daného vína, tu půdu, tak to chvíli trvá.

Mohou letošní úrodu ohrozit vydatné červnové deště?

Vzhledem k tomu, že réva začala zrovna kvést, tak mám trochu obavu, aby réva „nesprchla". Doufám, že si s tím keře poradí a nebudou žádné velké ztráty. To by nás moc mrzelo. V období květů jsou deště nepříjemné, teď by bylo důležité, aby bylo pěkné počasí, aby réva co nejdřív odkvetla, protože v tomto období je velice citlivá na plísně. Takové počasí není pro zdravotní stav révy moc dobré.

Vinařský fond 
a vinice Dřísy

Středočeský kraj po prázdninách veřejnosti představí záměry nového středočeského vinařského fondu. Řekl to náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD).

Speciální vinařský fond pro podporu vinařství chce kraj vytvořit po vzoru jižní Moravy. Zastupitelé vyhodnocují, jestli bude součástí Fondu životního prostředí a zemědělství nebo zda bude fungovat samostatně. Rozhodnutí padnedo konce září, poté bude fond představen veřejnosti.

Vinici na pozemcích obce Dřísy na Mělnicku podle pověsti založila kněžna Ludmila v počátcích vlády Přemyslovců. Vinice se od nepaměti nazývala vinicí svatého Václava a díky poloze obrácené k jihu a kvalitní půdě prý rodila po staletí vynikající víno. V roce 1818 byla zrušena a dále nebyla udržována.

Právě na svatého Václava, tedy 28. září, by se měly vinice letos znovu otevřít. „Dosáhli jsme už toho, že tu první část staré vinice v Dřísech by si měl pronajmout vinař z Kutné Hory a za své peníze by to měl zrevitalizovat. Potom bychom se měli dohodnout na marketingové spolupráci," řekl Semerád. Předpokládané náklady na revitalizaci vinice jsou do dvou milionů korun.