Právě dnes česká vláda rozhodne, zda se začne připravovat výstavba čtyř menších vodních nádrží, a to zmíněných dvou na Rakovnicku, dále pak ve Vlachovicích na Zlínsku a také pečínská na Královéhradecku. Celková investice je vyčíslena na 16,5 miliardy korun. Návrh na realizaci jako opatření v boji se suchem předkládá ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL). Pokud vláda návrh schválí, ministerstvo zemědělství začne s projektovými přípravami nádrží v Senomatech a Šanově, následně ministerstvo životního prostředí a také zemědělství do konce roku 2017 připraví návrh na opatření blízká přírodě, a to ve všech lokalitách. Už dříve řekl ministr zemědělství Marián Jurečka, že nádrže by mohly začít fungovat nejdříve za šest let, tedy v roce 2022.

Nedostatek vody

„Vodní nádrže se nezačnou stavět nejen za mého působení, ale zřejmě ani za působení mého nástupce," reagoval tehdy ministr zemědělství a vysvětlil, proč k výstavbě těchto vodních děl musí dojít: „Vytipovali jsme ty nejhůře ohrožené oblasti (patří tam oblasti Moravy a také Rakovnicko, pozn. red.), kde nám chybí voda jak pro zemědělce, tak pro lidi, abychom tam, když už neprší měsíc a půl, vodu zkrátka dodali."

Zásobárny vody

Celkový objem nádrže v Senomatech a Šanově by měl činit 1,2 milionu metrů krychlových. Jak již bylo zmíněno, sloužit budou jako zásobárna vody. V období sucha jej budou moci využívat zemědělci k závlaze polí, ale také pomocí nich bude možné regulovat průtoky v Kolešovickém a potažmo Rakovnickém potoce.

Vodní nádrže by měly být třikrát menší než Máchovo jezero. Například nádrž u Senomat by měla být dlouhá zhruba jeden kilometr a široká 250 metrů, a podobná má vzniknout i u Šanova. Nádrže by měly sloužit k zachycení jarní vody a v období sucha by měly dotovat vodu v Rakovnickém potoce, který teče kolem několika zdrojů pitné vody.

Jak dlouho se již počítá s výstavbou nádrží?

Starosta městyse Senomaty Tomáš Valer počátkem letošního roku Rakovnickému deníku řekl, že výstavba vodních nádrží se řeší již dlouhodobě, a to na základě studie z roku 2005. V ní se dokonce uvažovalo o vybudování sedmi vodních nádrží. Ovšem na základě proveditelnosti zůstala možnost realizace pouze u dvou výše zmíněných vodních nádrží. „My s výstavbou vodní nádrže na Kolešovickém potoce počítáme i v územním plánu obce z roku 2008," reagoval starosta Tomáš Valer.

Jsou negativní reakce?

Ačkoli v únorovém vysílání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce zaznělo, že se proti výstavbě nádrží bouří nejen ochránci přírody, ale i místní, v Senomatech s tímto záměrem problém nebyl. „Informovali jsme o záměru prostřednictvím obecního tisku. Nesetkali jsme se s žádnou negativní reakcí. Obyvatelé chápou situaci a vědí, že je to zde s dešťovými srážkami špatné," řekl starosta. Hlavním investorem stavby by mělo být Povodí Vltavy. Podle Tomáše Valera se samotnou výstavbou vodní nádrže problém nebude, ta by měla trvat podle jeho odhadu necelý rok, ovšem na delší dobu je spíše výkup nutných pozemků.