Do trezoru se listina dostala až po druhé světové válce, kdy začal platit zákon o uchovávání cenných historických dokumentů. Do té doby zdobila stěnu místní radnice. „Musíme ji uchovávat v trezoru, v němž je konstantní vlhkost, je zapouzdřena a neproniká k ní sluneční světlo," říká k uložení listiny historik bělského muzea Jiří Filip.
Dokument je sice v latině, ale nemusíte být odborník, abyste nedokázali rozluštit slova Bělá a Bezděz.
Z listiny lze vyčíst, že město už stálo, byly vystavěny hradby, farní kostel sv. Kříže a dokonce stála i bělská tvrz.
Městu se jeden čas říkalo hned třemi jmény. Bělá, což používaly domorodci, „Vajsvasr" bylo blízké Němcům, a objevuje se i pojmenování Nový Bezděz. Tento název je oficiálně uveden i v listině, kterou nyní čeká pět hodin slávy. „Listinu vystavíme, protože letos uplyne 675 let od jejího vzniku. V historickém kalendáři se „slaví" i tato čtvrtstoletí. Pak ji opět uložíme, vyndána bude nejspíš v roce, kdy jí bude 700 let," dodal historik.
Jiří Filip: Program naší muzejní noci odstartuje muzejní Max
Zdejší muzeum nestihlo uspořádat muzejní noc v čase v „běžném" květnovém termínu. Proto se zde rozhodli, že vystavení zakládací listiny města pod Bezdězem spojí s muzejní nocí teď, v druhé polovině prázdnin.
Co návštěvníky čeká?
Program začne čtvrt hodiny po sedmnácté a odstartuje ho muzejní šotek Max, který dětem muzeum představí.
Co zde bude k vidění kromě vzácné zakládací listiny, kterou budou moci lidé obdivovat pouhých pět hodin?
Vystavena bude třeba údajná kost Karla Hynka Máchy, ostatní ale neprozradím, návštěvníci by pak neměli žádné překvapení.
Je v plánu i další program?
Ano, v půl šesté pohovoří k výstavě Zdeňky Braunerové Edita Mauermannová z boleslavského muzea. V sedm hodin následuje moje přednáška o vzniku zakládací listiny města Bělé.