Jaké však bylo jeho překvapení, když při zařizování potřebných náležitostí zjistil, jakou vzácnost se rozhodl zničit. U domku mu rostl a mohutněl vzácný sekvojovec obrovský, který u nás dorůstá až padesáti metrové výše.

„Naštěstí se nám ve spolupráci se Správou zámeckého parku Vlašim podařilo společně s majitelem vymyslet jiné řešení, sekvojovec přestěhovat. Bylo ale velmi těžké a složité přesadit takto vzrostlý strom," uvedl Marek Lempochner z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim s tím, že se na místě u majitele před vlastní akcí sešel tým odborníků, který doufal, že se záchrana sekvoje povede.

Bylo komplikované na relativně malé soukromé zahradě zvládnout použít potřebnou těžkou techniku, ale podařilo se. „Strom byl speciálním strojem vytažen ze země a převezen do zámeckého parku, kde na něj již čekala jáma o průměru větším než dva metry. Zasazená, zahrabaná a zalitá sekvoj našla nové místo k životu na nové naučné stezce zámeckým parkem v lokalitě u páchníka," dodal odborník na zeleň Marek Lempochner.

Stromy nebudou sto metrů vysoké

Místo pro netradiční dar vybíral správce parku Petr Blabol. S novým sekvojovcem budou ve vlašimském parku už tyto stromy čtyři. „Ty stromy, které jsme sázely zhruba před čtyřmi až pěti lety se liší vzrůstem. Mají jen kolem pěti metrů," dodal. Podle ochranářů i pracovníků parku teď už zbývá jen doufat, že se na novém místě obří strom rychle zabydlí a bude dál růst a sílit.

V našich podmínkách prý sice nebude dosahovat rozměrů okolo sto metrů na výšku, ale kolem čtyřiceti metrů mít určitě bude. „Zda se strom ujme na novém stanovišti, bude jasné až za několik týdnů, což budeme pečlivě sledovat a následně informovat veřejnost," podotkl ochranář s tím, že strom je potomkem známých sekvojovců z ratměřického parku a pochází tak vlastně také z Podblanicka.

Karel Chlumec