Nejpočetnější skupinou jsou ponižované, bité ženy které se často kvůli zostuzení neodvažují roky ze svého domácího pekla vymanit. Veřejná hanba je pro ně tím nejhorším. Tyrani nejsou jen primitivové, ale mnohdy navenek velmi kultivovaní a vzdělaní lidé, o nichž to okolí netuší.

Své o tom ví i zpěvačka Eva Hurychová. Na vrcholu slávy byla v osmdesátých letech minulého století. Nazpívala řadu hudebních hitů, které ji proslavily. Protože sama prožila osm let bezpráví, kdy ji otřesným způsobem týral její manžel, je dnes tou, která dokáže podobně sužovaným lidem podat pomocnou ruku.

S besedou na téma Kdo tovzdává, nevyhrává cestuje s kolegou Liborem Petrů napříč republikou a poskytuje cenné rady těm, kteří ještě nenašli odvahu. Se svým pořadem hostovala také v knihovně ve Velvarech.

„Je důležité udělat první krok. Já jsem se k němu odhodlala až po osmi letech. Člověk v sobě musí najít sílu. Odborníci dokáží pomoci, ale je třeba za nimi přijít. Mylně jsem se domnívala, že musím udržet rodinu pro svá dvojčata. Byla to velká chyba. Děti tím neskutečně trpí, přestože máte pocit, že pro ně děláte to nejlepší,” řekla zpěvačka.

Díky Evině schránce už pomohla zachránit nejméně tři lidské životy

Svůj příběh popisuje také v knize Řekla jsem NE tyranovi. Na pomoc ženám a dalším lidem se stejným osudem vytvořila elektronickou schránku evinaschranka@email.cz, kam se oběti mohou obracet pro radu. „Jsem ráda, že mohu být někomu nápomocna. Díky Evině schránce jsem už pomohla zachránit nejméně tři lidské životy a to je pro mě velké zadostiučinění,” doplnila zpěvačka.

Kladenský deník zjišťoval jaká je situace na Kladensku. Podle policejní mluvčí Michely Novákové bylo od ledna do konce října letošního roku evidováno celkem patnáct případů takzvaného domácího násilí. V jedenácti kauzách se jednalo o týrání svěřené osoby, přičemž z obydlí bylo vykázáno za své chování na deset dnů sedm osob.

Velkou pomocí lidem v tísni a obětem domácího násilí je v Kladně také Intervenční centrum (IC), které je určeno nejen Kladeňákům, ale rovněž lidem z Rakovnicka, Berounska, Mělnicka i Prahy-západ. Od počátku letošního roku bylo v rámci tohoto regionu vykázáno celkem 54 osob.

Centrum v ulici Jana Palacha v Kladně funguje pět dní v týdnu. Telefon je k dispozici i o víkendu. Kontakt na pevnou linku je 312 292 333-5, na mobil 605 765 883. „Klienti se na nás obracejí denně. Volají, píší nebo přicházejí osobně.

Je vhodné se předem objednat. Všechny naše služby jsou bezplatné a diskrétní. Respektujeme přání klientů a do rozhodnutí nikoho nenutíme, ” řekla sociální pracovnice IC Kladno Petra Cinková.

Zpěvačka Eva Hurychová. Vyrůstala v Liberci v rodině učitele hudby. Po maturitě působila v Československém rozhlase a večerně studovala na lidové konzervatoři. Zlomové bylo setkání s kapelníkem Janem Neckářem a skupinou Bacily v roce 1983. Vznikl společný hit Já přijdu. Rok nato obsadila v anketě Zlatý slavík 11. místo. V roce 1993 se stala dvojnásobnou matkou a vzdala se kariéry. Jako oběť domácího násilí proti němu aktivně bojuje a pomáhá druhým. Ve sněmovně poukázala na nutnost změnit zákon o rodině.

Čtěte také: Domácí násilí: Syn rozetnul matce hlavu sekyrou