Prozraďte, co jste našel v okolí Vlašského dvora?

Hledali jsme v podzemí ve Vlašském dvoře a v jeho okolí. Ve sklepě mají zazděné jedny dveře a z radnice chtěli vědět, jestli to někam pokračuje. Zhruba pět, šest metrů to skutečně pokračuje směrem do nádvoří. Kousek od toho chodníku, tak nějak v prostředku se nachází podzemní místnost asi 3 krát 3 metry. A je to pět a půl metru hluboko, takže se bude bourat ten vstup a půjdou tam chodbou hledat, co tam je.

To byl úplně nový objev, nebo se o tom už vědělo?

O hodně věcech už na radnici věděli, ale jak je ta pravá polovina, taková ta spojovací chodba, jak jí procházíte, tak pod tím začátkem, tak tam je velký sklep, který vystupuje ještě ven před Vlašský dvůr směrem ke kostelu sv. Jakuba a tam je dost velký prostor. O jednom z nich se vůbec nevědělo, na ten jsem přišel já. V té chodbě je také podzemí, o kterém neměli tušení. Kousek od toho sklepa je otevřené podzemí, ale já jsem to hledal jen v té chodbě a do místností jsem nešel, takže nevím, kam až to sahá. Ale venku mimo Vlašský dvůr ke kostelu je obrovský podzemní prostor, určitě ještě tak pět, šest metrů daleko. Věděli, že tam vystupuje sklep. Ale o těch ostatních nevěděli.

Našel jste i něco dalšího?

O kousek dál je pravděpodobně štola, nebo podzemní chodba, ale ta je zhruba tak třináct metrů hluboko. A vede směrem od kostela pod Vlašský dvůr a končí na těch terasách v parku, zhruba na tom třetím stupni. Tam už to snad byli hledat a odečítat, tak jsem jim to také našel. Ještě je zajímali stromy, protože v parku pod Vlašským dvorem jsou opravdu staré stromy, ten jeden hodně veliký je starý tři sta čtyřicet jedna let.

Takže vás si neobjednali jen na průzkum podzemí?

Chtěli toho po mě daleko víc. Chodili jsme s plány, vždycky jsme rozbalili ty tři metry papíru, nebyl jsem sám, bylo nás na to víc.

Co všechno dovedete najít?

Já dovedu najít všechno a změřit, jak je to hluboko, jaká je tam světlost, jak je to zasypané a podobně.

Jak to děláte? Co používáte na průzkum?

Mám virguli, pružinu, kterou se dá měřit hloubka či vzdálenost, stáří živých stromů a podobně. Pak mám proutek, to je nástroj, který byl používán už před pěti tisíci lety v egyptských pyramidách. Je to obyčejné suché dřevo. Nesmím mít živé, protože mám toho citu tolik, že když si vezmu živý, tak ho okamžitě zlámu, nebo mu strhnu kůru, nebo mě švihne.

Kdy jste s hledáním a diagnostikou pomocí proutků začal?

Už můj děda hledal vodu a strčil mi proutek do ruky, když jsem ještě nechodil do školy. Děda měl kamaráda, se kterým byli asi dva roky na italské frontě v první světové válce v jednom zákopu. To byl proslulý pán, který za první republiky jezdil s koníkem a bryčkou hledat vodu. Jednou byl u nás v Červených Pečkách, odkud pocházím. Je tam žulové podloží a špatně se tam hledá voda. Tenhle pán tam jednou byl vodu hledat a našel pramen. Dotyčný, pro kterého to hledal, prohlásil, že je to blbost. Tak vystříleli dva dvacetimetrové krátery v žule a neměli ani kapku, prostě neposlechli. Chtěl jsem od něj tu jeho vidličku půjčit, protože my jsme to s dědou dělali jinýma. Tak mi ji dal a šel se za mnou podívat, jak mi to jde. Našel jsem tentýž pramen. Řekl mi, že pánbůh mi nadělil, ať si to hlídám. To mi bylo třináct.

Jak dlouho se tím živíte?

Jako živnost jsem to začal provozovat asi tři dny před odchodem do důchodu. Je za mnou hotových asi sedm set studní, ještě jsem neměl problém s vodou.

A čím jste se živil předtím?

Jsem pilot nadzvukové stíhačky, hodnost podplukovník.

Jak jste se učil proutkaření? Nebo je to pouze ten dar od pánaboha?

Ten cit, to je dar od pánaboha, ale jinak se také musíte dost učit. Jednak z literatury a v Praze existovala při Vysoké škole chemicko-technologické psychoenergetická laboratoř, která soustředila vybrané psychotroniky z celé republiky. Dělali pro nás vždy jednou za rok třídenní seminář. Scházelo se nás tam vždy kolem dvaceti. Přednášeli tam špičkoví odborníci, byla k mání i odborná literatura, jak naše, tak zahraniční. Každý z nás, co jsme se tam scházeli, něco uměl.

Co třeba?

Viděl jsem třeba lékaře báňské záchranné služby z Ostravy, který uměl na dálku z plánů dolu přečíst, jak je hluboký zával, kolik je tam lidí v jakém jsou stavu. To byl opravdu kouzelník. Pro zajímavost, v roce 1986 ho vezli letadlem rychle do Německa do podhůří, kde bylo přes třicet zavalených horníků. On jim našel cestu z druhé strany, jak se k nim dostat. Nejdřív vzduch a zásobování a pak je vyhrabali.

Vy jste také někdy hledal lidi?

Ne, to ne, já jsem jenom přes tu fyziku.

Máte ve vašem věku ještě pořád zakázky, vyhledávají vás lidi?

Moc. Zrovna před chvíli volala paní doktorka z Kutné Hory, že má pacienta, který má furt problémy, abych mu změřil geopatogenní zóny.

Takže nehledáte jen studny a podzemí, ale děláte i věci spojené se zdravím?

Ano, dovedu komunikovat i s aurou. Na to mám i úřední doklad z neurologické kliniky. Já vám třeba spočítám žlučové kameny, změřím vám tlak, našel jsem důvod migrény. To nejde najít technickým prostředkem. Už mi prošlo rukama pár lidí, kteří jsou druhý den zdraví, bez prášků. Ale já neléčím, každý se vyléčí sám. Nejsem léčitel, jenom dělám diagnostiku.

Prostě přijdete na to, kde je ta příčina.

Ta je jednoduchá. Na čele jsou čelní dutiny, takové velké trojúhelníky. Když je všechno v pořádku, tak jsou čisté. Jenomže chodíte s hlavou do zimy a do průvanu, a jakmile vám nastydnou, tak se dutiny zavřou a změní se v nich tlak. A to je důvod migrény. Přitom vepředu, kde dutiny jsou, to nebolí, většinou to bolí vzadu, máte závratě, blinkáte. Musíte se chránit, aby vám nenastydlo čelo.

Jak se léčit?

Léčení je jednoduché. Večer si vezmete tlustý, teplý šátek, složíte ho a zavážete si od nosu až do vlasů čelo a budete s tím spát, ty dutiny se musí vyhřát pomalým, suchým teplem. Nesmíte použít solux nebo nějaký umělý zářič. A jakmile se dutiny zahřejí, tak se otevřou, tlaky se vyrovnají a jste zdravá.

Máte nějakou speciální metodu, když hledáte vodu či podzemí?

Když jde o nějakou dutinu, nebo třeba i kabely či potrubí a tyto věci, tak musíte mít představu a jdete s virgulí a ta vám to ukáže, potvrdí vám tu vaši představu. Ale musíte to vy jako první vidět.

Vy to vidíte?

Nevidím, mám představu tady ve své hlavě. Kupříkladu tady, kde teď spolu sedíme, sedíme na pramenu. Za mou praxi mi rukama prošlo asi osm velkých dětí, které se počurávaly a nešlo s tím nic dělat. Ty děti byly úplně zdravé, jenom měly citlivější, vnímavější nervovou soustavu a spaly na pramenu. Postel se přestěhovala o metr vedle a byly úplně zdravé. To doktoři neuměli pochopit.

Přišel jste v souvislosti s prameny na něco zajímavého?

Ty úspěchy, to není samo sebou. Přišel jsem na to, že každý pramen vysílá elektromagnetický signál na frekvenci velmi dlouhých vln. A já ten signál dovedu chytit na dálku a jít za ním. Takže se prakticky nemůžu splést. V bývalé psychoenergetické laboratoři mě hned přijali za externího spolupracovníka, protože na to koukali také jako na zázrak. 

Pan Novotný drží v ruce virguli, která se prudce pohne, což prý nikde jinde neudělá, takže voda v místě, kde děláme rozhovor, prý je.