Při pravidelné procházce si ho 17. prosince, tedy přesně čtyři dny od jeho pouti, náhodou všiml Zbigniew Stawiarski.

Eliška nálezci za splnění přání chtěla samozřejmě poděkovat. A aby na ní měl dlouhou vzpomínku, vyrobila pro něj jako symbol vděčnosti srdíčko. To při své cestě do Polska do správných rukou předal už během vánočních svátků starosta Ondřej Lochman.

„S představiteli v Czestochowě jsem debatoval mimo jiné o potenciální spolupráci mezi tamními a našimi spolky," sdělil Ondřej Lochman, jaké úloze se v poutním městě, které je z Mnichova Hradiště vzdálené 455 kilometrů, také věnoval.

Pokud se podaří vše naplánovat, mohli by i polští vrstevníci Elišky Vanišové před letošními Vánoci posílat Ježíškovi přání v baloncích. To je ale ještě hudba daleké budoucnosti.

S prázdnou se nevrátil

Jak lze tušit, ani Ondřej Lochman se zpět do České republiky, tedy do Mnichova Hradiště, nevracel s prázdnou. Přestože bylo již pár týdnů po Vánocích, přivezl školačce nadílku.

„Od českého honorárního konzula v Czestochowe Jarosława Krykwińskiego a obyvatel polského města dostala drobné dárky jako zimní šálu a čepici, sladkosti nebo česko-polský slovník, nálezce balónku a nadšenec do všech létajících předmětů přibalil ještě model letadla," vyjmenoval starosta dárky, jimiž Elišce Vanišové udělal radost i necelý měsíc po Vánocích. Balíčky z Polska jí předal ve chvíli, kdy se svou rodinou navštívila Mnichovo Hradiště.

Vypouštění vánočních přání v baloncích se v posledních několika letech stalo hodně populárním a není divu, že láká nejen děti ale i dospělé. Na začátku je vždy nevinná hra. A tak to zřejmě bylo před Vánoci i v Mnichově Hradišti.

Souhra osudu a náhod

Když tehdy Eliška Vanišová psala dopis Ježíškovi s tím, že by si přála umělého papouška, telefon a oblečení, zřejmě netušila, že Zbigniew Stawiarski půjde se svým psem kolem stromu, který balonek zachytil a psaní rozbalí.

A pak následovala souhra osudu a náhod. Vášnivého modeláře lákalo napětí, a tak se jal zkoumat zemi a přesné město, odkud psaní dorazilo. Přestože mu to zabralo hodiny volného času, účel to splnilo a díky své neskutečné píli mohl potěšit jedenáctiletou holčičku, která možná začne věřit na zázraky.

Nejdříve si přeložil text přání a pomocí internetového vyhledávače se mu nakonec podařilo odhalit i město Mnichovo Hradiště. Poté se s s Jaroslavem Trpkošem ze spolku Žijeme pro Hradiště a následně se starostou Ondřejem Lochmanem spojil honorární konzul ČR v Polsku Jarosław Krykwińský. Začalo usilovné pátrání po Elišce, které mělo dobrý konec. Ještě před Vánoci ji našli.

Čtěte také: Eliška poslala dopis Ježíškovi do nebe a dostala papouška i první telefon