Neštěstí se stalo 4. října 2009. Bureš byl nejprve Okresním soudem 
v Nymburce odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti na šest let do vězení.

Jenže Bureš se proti verdiktu odvolal, Krajský soud 
v Praze případ překvalifikoval a uložil dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let.

S tím ovšem hrubě nesouhlasil nymburský státní zástupce. „On inicioval podání dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky. Ten rozsudek krajského soudu zrušil 
a nařídil nové projednání. Napodruhé pak krajský soud, který se v takovéto situaci řídí výkladem nadřízeného orgánu, poslal definitivně Bureše na tři roky do vězení,” potvrdil soudce nymburského soudu Jiří Nápravník.

Bureš, respektive jeho obhájce, by si teoreticky mohli také podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR, nicméně ten už jednou rozhodl a celá věc by tak postrádala logiku a měla stejný výsledek, k jakému se soudy dopracovaly nyní.

Co se vlastně stalo 4. října 2009 necelou hodinu po půlnoci? Sraz maturantů šedesátníků v Irské pomalu končil. Oblíbený tělocvikář Vlastimil Hlaváček popíjel na baru s dlouholetou přítelkyní Jitkou Bártovou. Po čase se 
k nim přimotal i Otakar Bureš, který je synem přítelkyně Jitky Bártové.

Osudným se tělocvikáři stalo plácnutí po zadku

Všichni tři pak měli stoupat po strmých schodech ven 
z restaurace, když Hlaváček přátelsky plácl Bártovou po zadku. A to se mu stalo osudným.

Hrubě se to totiž nelíbilo Burešovi, který do Hlaváčka zřejmě na třetím schodě strčil. „Ten evidentně žádný útok nečekal, proto upadl tak nešťastně hlavou na dlažbu 
a způsobil si vážná poranění,“ potvrdil soudní znalec z oboru biomechaniky Jiří Straus. Tak viděla situaci klíčová svědkyně Jitka Bártová. Otakar Bureš však před soudem tvrdil, že na schodech vůbec nebyl a k žádnému strčení z jeho strany nedošlo.

Hlaváček byl s vážnými poraněními hlavy a krku převezen do vinohradské nemocnice, kde pátý den po události zemřel.

Nymburský soud případ loni v srpnu posuzoval jako ublížení na zdraví a podle platného mírnějšího zákona z roku 2008 hrozilo Burešovi 3 až 8 let.

Soudce svůj tehdejší šestiletý trest zdůvodnil hned několika argumenty. „Nevidím téměř žádné polehčující okolnosti kromě té, že se na obžalovaného musíme dívat jako na člověka, který ještě nebyl trestán. Naopak jako přitěžující okolnosti vidím fakt, že od začátku veškerou vinu popírá a nevyjádřil ani jedinkrát lítost nad smrtí člověka, jehož jedinou chybou byl fakt, že se přišel bavit na nesprávné místo,“ uvedl tehdy ve zdůvodnění rozsudku soudce Jiří Nápravník.

Čtěte také: Muž po konfliktu v irském pubu v nemocnici zemřel