Hned po poničení sošky rozhodlo vedení Kutné Hory, že nechá zhotovit novou repliku zelené žáby.

A tak se i stalo. Po dlouhém čekaní je žába hotová a dokonce dříve, než se očekávalo. Na smlouvě o dodání díla se zhotovitelskou firmou bylo uvedené říjnové datum, vše se však stihlo dříve.

Inspirace

Než restaurátor Martin Adamec vytvořil novou žábu, inspiroval se nejprve archivními obrazovými materiály. Nová socha je tak tvarem stejná, jako byla ta původní, je ale světlejší. Místo původního nátěru zeleným emailem byla na základě rozhodnutí města a památkářů zvolena pouze patina v zeleném odstínu. Soška tak nyní více harmonizuje s kamenným portálem.

Nová žába

V uplynulých měsících se ale nepracovalo pouze na nové žábě. Oprava se týkala větší části oblíbené kašny. Opravila se i opěrná zeď, kterou staticky narušily kořeny vzrostlého stromu. „Oprava a restaurování kašny v Pacákových sadech včetně opěrné zdi a kamenného portálu vyšla téměř na 470 tisíc korun," řekla Věra Janatová z odboru památkové péče Městského úřadu Kutná Hora. Z toho je 205 tisíc korun z dotací.

Obnova je podle ní již hotová a zbývá pouze doladit poslední detaily. „Nyní se u žáby dělají příslušné hadice a připojení. Vše by se však mělo stihnout a ještě tento týden by se mohla uskutečnit zkouška funkčnosti kašny," dodala Janatová.

Kašna bude stejně jako fontána před Vlašským dvorem napájena z Vojtěšského pramene.