Jak se letošní dlouhá zima projevila na zahájení zahrádkářské sezony?

V letošním roce se nás zima držela alespoň tak o čtrnáct dní déle než jsme zvyklí, a proto se posunula i doba veškerého sázení, a tím i zájem zákazníků o prostokořenné ovocné stromky a drobné ovoce. Březen doprovázelo jen pár nedočkavých zákazníků, kteří i přes neustálé mrazy kupovali ovocné stromky, jinak spíše zákazníci čekali na hezké počasí a zboží si jen zamlouvali. Sázet by se mělo až do rozmrzlé „teplé" půdy.

O jaké rostliny nyní projevují pěstitelé největší zájem?

Největší zájem prozatím mají zákazníci o ovocné stromky, zejména jabloně, švestky, višně, třešně, ale i meruňky a broskve. Dále drobné ovoce a to rybízy a angrešty hlavně jako stromkové tvary. Z květin prozatím vedou růže.

Čemu je nyní vhodné se na zahrádce věnovat?

Momentálně je nejlepší sázet prostokořenné dřeviny, tedy dřeviny, které nemají kořenový bal a jsou volně v půdě a ne v kontejneru. V tomto období, kdy nám konečně začalo přát počasí, je určitě čas na odzimování a upravení všech trvalek po zimě. Obrat suché listy, ostříhat zmrzlé, nebo nahnilé části, například zastříhat okrasné trávy, které jsme nesestřihli na podzim, a zastříhat namrzlé, suché, nebo slabé větévky u růží. Jinak určitě stříhání jádrovin, a peckovin, pokud někdo preferuje jarní řez.

Na co si nyní mají dát zahrádkáři pozor?

Zahrádkáři i začínající zahradníčci by si měli dát pozor hlavně už při koupi rostlin. Obzvláště aktuálně u růží bez obalu by si měli být jisti, že kupují kvalitní a života schopné růže, které nejsou úmyslně z větší části zavoskované a mají pěkné nevyschlé kořeny. U kupovaných semen by si měli dát pozor na jejich trvanlivost, neboť klíčivost semen rok od roku klesá.

A nějaká rada závěrem?

Snad jen malé varování. Neukvapit se a počkat na 15. května, tedy první den po třech zmrzlících, Pankráci, Serváci, Bonifáci. Protože slunko v očích každého zahradníka vyvolává radost a nutí ho, aby už vystavoval venku krásné pelargonie, vysazoval papriky, okurky a rajčata, ale mráz pořád dokáže překvapit.