Podle mluvčí nemocnice Lucie Zikmundové hospitalizovali mělničtí lékaři od začátku roku do konce září deset pacientů s klíšťovou encefalitidou. Případů lymeské boreliózy bylo za stejnou dobu pětatřicet, což je o deset více než loni. Lékařka Jitka Zítová ale předpokládá, že další nemocní s borreliózou přibudou ještě během podzimu.

Letos se také objevil případ pacientky s lymeskou borreliózou a neuroinfekcí zároveň. „U pacientky se nejdříve z krve prokázaly protilátky proti borrelióze, nasadili jsme antibiotika. Později pak byla hospitalizována pro bolesti hlavy a z likvoru se potvrdila neuroinfekce," doplnila lékařka.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, je symptomatická, léčí se příznaky. V první fázi se objevují teploty s necharakteristickými příznaky, únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Většinou po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh nemoci velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borrelióza se dá léčit antibiotiky

Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borrelióze očkování není, proti klíšťové encefalitidě mohou lékaři zájemce naočkovat kdykoli. „Doporučujeme jej zvláště u dospělých a starším lidem, kde  infekce probíhá hůře," doplňuje Jitka Zítová.

Mělnické infekční oddělení přijímá pacienty z rozsáhlého regionu. Místo bydliště totiž nehraje pro ně roli. Přicházejí tam  lidé z Mělnicka, ale také z Kolínska, Nymburska, Mladoboleslavska a dalších okresů. „Právě Mladoboleslavsko označují lékaři z infekčního oddělení jako jedno z nejvíce promořených míst z hlediska lymeské borreliózy," připomněla Lucie Zikmundová.