Pro ty, kteří tam žijí, by uzavření mostu spojujícího Benešovsko s Kutnohorskem a Havlíčkobrodskem znamenalo výdaje navíc. Objížďky totiž budou dlouhé několik desítek kilometrů a původně byly naplánované na neskutečně dlouhou dobu dva roky!

„Přes tři sta metrů dlouhý most se měl nejprve opravovat celý," vysvětlil důvody předpokládané dvouleté uzavírky silnice přes most Stanislav Pohunek, technik Správy a údržby silnic (SÚS) Benešov. „Nakonec se ale oprava rozdělila na dvě etapy. V první, která začne v dubnu, opravíme vrchní část mostu. Nebude se však vyměňovat nosná konstrukce, ale bude se pouze sanovat," uvedl Stanislav Pohunek s tím, že s opravou pilířů, tedy spodní části mostu, se nyní nepočítá, protože na ni nebyly vyčleněny peníze.

Důvodem dalšího oddálení první etapy opravy je zima a případné mrazy. S tím nic neudělalo ani to, že kraj má na práce připravené desítky milionů korun, a dokonce už vybral i zhotovitele.

Sanace vrchní konstrukce mostu, která začne napřesrok v dubnu a potrvá nejspíš do konce velkých prázdnin, ale nebude jednoduchá. A to nejen kvůli délce mostu, který měří 306 metrů a má tři nosná pole. „Musíme nadzvednout sto metrů dlouhé nosníky a vyměnit ložiska. Jedná se o technologicky a také finančně hodně náročné práce," popsal Stanislav Pohunek, technik SÚS Benešov.

Zdroj pitné vody pro více než milion lidí

Náročnost opravy ale spočívá také v tom, že pod ním je zdroj pitné vody pro více než milion lidí. Proto do ní nesmí padat žádné úlomky rekonstruovaného mostu. Kvůli nebezpečí úniku chemických látek, například olejů či pohonných hmot z těžkých strojů, bude na vodě v době opravy stálá norná stěna.

Po opravě, která, jak už řečeno začne v dubnu, se zlepší také nosnost mostu. Ten je v současné době hodnocený v sedmistupňové škále cestářů jako šestka, tedy takový, kterému do uzavření příliš nechybí. Proto se po mostě už mnoho let jezdí pomaleji a těžkotonážní auta na něj mají vjezd dokonce zcela zakázaný.

Po opravě vrchní části mostu by už další uzavírání silnice kvůli opravě spodní části mostu hrozit nemělo. A to je pro motoristy dobrá zpráva.