Problém odhalili městští policisté už začátkem letošního srpna, když kontrolovali objekt firmy u někdejší Vojtěšské huti. Informace o ekologické havárii však kladenský magistrát zveřejnil až nyní. „Nechtěli jsme předtím vypouštět poplašné zprávy," zdůvodnil to primátor města Milan Volf.

Únik ropných látek mají s největší pravděpodobností na svědomí zloději kovů. Majitelé firmy podali trestní stíhání na neznámého pachatele. Případem se tak zabývají policisté. Areál nyní pravidelně střeží hlídky strážníků.

Objekt strážníci našli v silně zdevastovaném stavu. Neznámí pachatelé zničili a odcizili části opláštění budov a některé součásti nainstalované techniky. V objektech i na volných prostranstvích, včetně přilehlého kolejiště, byly v cisternách, nádržích, sudech a dalších nádobách uloženy kapalné ropné látky, převážně vyjetý olej, jehož recyklací se firma zabývala.

„Pracovníci magistrátu zjistili, že část nebezpečných látek už unikla na podlahy budov, betonovou plochu na otevřeném prostranství i do půdy. Ropné látky se dostaly i do kanalizace v průmyslové zóně Kladno–Východ a odtud do čističky odpadních vod v Dubí," informovala mluvčí magistrátu Lenka Růžková.

Zásah odborníků z dekontaminační firmy

Město Kladno na své náklady podniklo okamžitá opatření k odvrácení znečištění Dřetovického potoka a současně i nezbytná preventivní opatření v areálu společnosti. Masivnímu znečištění povrchových vod zabránili zaměstnanci čističky kteří zasažené splaškové vody svedli do rezervní nádrže a zabezpečili tak nutný provoz do příjezdu odborné dekontaminační firmy. Situace je v současné chvíli pod kontrolou.

„Náklady na likvidaci této havárie dosud nejsou zcela vyčísleny, ale jenom zásah odborníků z dekontaminační firmy přesáhne milion korun. Situace je opravdu vážná, proto jsem o podporu při řešení této situace písemně požádal i ministra životního prostředí," konstatoval kladenský primátor Milan Volf.

Specializovaná firma Dekonta navrhla soubor opatření k odvrácení bezprostředního rizika ohrožení povrchových a podzemních vod a zároveň je i začala provádět. Firma, která v době havárie objekt provozovala, s kladenským magistrátem komunikuje. Je však aktuálně v insolvenčním řízení. Na konci června propustila všechny zaměstnance, včetně hlídače.

Reálné nebezpečí pro životní prostředí

Areál proto téměř šest týdnů nikdo nestřežil a krádeže kovů, které byly bezprostřední příčinou vylití a odtoku ropných látek, policii nikdo nehlásil. „Podle informací majitele této společnosti je dosud v areálu bez zajištění více než pět set tun ropných látek a chemikálií, které představují reálné nebezpečí pro životní prostředí. Proto Městská policie Kladno areál střeží a pravidelně kontroluje," sdělila mluvčí magistrátu.

Město musí z rozpočtu uvolnit peníze na vyčištění celé technologie čističky odpadních vod. Odbor životního prostředí je v kontaktu s příslušnými pracovníky krajského úřadu s připravuje podání žádosti o náhradu nákladů z Havarijního fondu pro ochranu jakosti vod Středočeského kraje.

V souladu se zákonem o ekologické újmě předali úředníci kladenského magistrátu celou věc k řešení také České inspekci životního prostředí. Oprávněnost tohoto postupu už písemně potvrdilo ministerstvo životního prostředí.