Nabídku možnosti stravování přes externí subjekt budou řešit nejen členové KVaV, ale také ředitelky mateřských škol. „Závěry by měli mít radní k dispozici do třicátého září," upřesnila Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice.

Starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS) pak na tiskové konferenci novinářům řekl, že možnost stravování přes cizí subjekt úplně nevylučuje. Během zasedání radních se na toto téma dlouho diskutovalo.

„Zatím nás to tolik nepálí. Ale kdyby se stalo něco hodně závažného, třeba kdyby vyhořela jídelna a my museli investovat do nového vybavení kuchyně, tak by určitě tato možnost přicházela v úvahu," řekl svůj názor Zdeněk Nejdl a dodal: „Samozřejmě za obdobných podmínek, jako se vaří nyní. Ne že by se sem dováželo zmražené jídlo nebo například jídlo s éčky."

Právě peticí proti změně stravování, kterou obdržel starosta Rakovníka do vlastních rukou na červnovém zasedání rakovnických zastupitelů, se zabývali radní. Ti museli vše nechat ověřit.

Nakonec se z avizovaného počtu téměř třinácti set podpisů pod petici podepsalo 973 občanů. „V rámci bližší analýzy bylo zjištěno, že veškeré formální náležitosti splňuje 973 podpisů. Některé osoby se podepsaly na petici dvakrát, u některých zcela chyběl podpis," vysvětlila mluvčí Alida Štulajterová.

Petice proti změně systému stravování vznikla jako reakce na nabídku firmy Scolarest. Ta, jak již bylo v úvodu řečeno, zaslala svoji nabídku k rukám radních. Ti sice vzali nabídku na vědomí, ale opoziční politici z řad KSČM Miloslav Kubínek a Vladimír Kvasnička se mylně domnívali, že vedení města chystá změnu. Na jejich stranu se také přidal Zdeněk Renc (VV).

Organizátorka petice se stejně jako spousta dalších maminek a rodičů domnívala na základě mylných informací od některých ředitelek a zastupitelů města, že se jedná o jeden z kroků vedoucích ke změně stravování dětí v rakovnických mateřských školách.

Proti mylným informacím se město ohradilo.

„Tato petiční akce se nezakládá na pravdivých informacích a mezi rodiči dětí i ostatními obyvateli města šíří zbytečnou paniku. Rada města ani zastupitelstvo města neschválily žádný záměr, kterým by svěřily dodávky jídel do mateřských škol externímu dodavateli," napsala mluvčí radnice Alida Štulajterová.

Ke vzniku petice nahrál zřejmě svým rozhodnutím i starosta města Zdeněk Nejdl, když si vyžádal školkové jídelní lístky.

„Petice, která byla zřejmě vyvolána i tím, že si starosta vyžádal na školkách jídelníčky, protože se objevily stížnosti na kvalitu jídla v některých z nich, mě velmi překvapila, jako mě překvapilo hlavně to, že některé ředitelky nebyly schopné znepokojené rodiče objektivně informovat a uklidnit a souhlasily tak s peticí, která obsahovala nepravdivá a zavádějící tvrzení," řekl zastupitel Miroslav Koloc a dodal: „Mrzí mne, že se nakonec ne vlastní vinou ocitla organizátorka tak trochu v roli bojovnice proti nebezpečí, které neexistuje."