Největší nápor zájemců, kteří si chtějí zlepšit svou fyzickou kondici a cítit se tak lépe zaznamenávají tato zařízení tudíž pravidelně na začátku roku a pak před létem, kdy se lidé snaží zhubnout do plavek. Jak je to ale v únoru? Jsou i nyní běžící pásy, spinningová kola či posilovací stroje na břicho, záda i nohy v těchto dnech v plné permanenci?

Irena Babicová, majitelka fitness clubu v benešovské Čechově ulici míní, že letošní únor je stejný jako ten loňský, předloňský či předpředloňský. Po vánočních svátcích přichází lidé s tím, že začnu pravidelně chodit do posilovny. Ale většině to dlouho nevydrží. Argumentují tím, že mají moc práce a vždy si najdou výmluvu, proč nemohou jít cvičit.

Se začátkem nového roku roste i počet klientů

„Se začátkem nového roku se vždy počet našich klientů zvýší zhruba o třetinu. A co se týká poměru žen a mužů, tak je to půl na půl," uvedla majitelka jednoho z benešovských fitness clubů s tím, že postupem času zájem většiny nováčků opadne a zůstávají pouze ti, co si ve cvičení najdou určitý životní styl.

Těch opravdových nadšenců, kteří vydrží je tak dvacet procent. Zbylých osmdesát to bere skutečně jen jako novoroční předsevzetí, která mají pouze jepičí životy.

Největší boom nových klientů bývá tedy v lednu, kdy chtějí lidé s novým rokem něco změnit, třeba svou postavu, potom v květnu před dovolenými, a možná i trochu paradoxně v září, kdy začíná nový školní rok. A zatímco jedni si cvičí „podle svého", druzí požádají odborníky o sestavení tréninkového plánu a snaží se k hubnutí přistupovat zodpovědně.

Co se ale liší zásadně, jsou přání žen a mužů. Ženy mají konkrétní představu, chtějí většinou zhubnout a ztratit centimetry přes zadek a stehna. Muži jsou rozumnější a chtějí většinou zlepšit kondici a cítit se obecně lépe.

Fitnesscentra jsou plná až do prázdnin

„Já bych řekla, že zájem lidí o cvičení ve fitness centrech trvá tak do letních prázdnin. Dokud nezačne být venku sluníčko a neblíží se doba dovolených," míní majitelka fitness centra v Sázavě Renata Polesná.

Ta ale upozornila, že není možné srovnávat Sázavu s bezmála čtyřmi tisíci obyvateli s Benešovem, kde žije zhruba čtyř krát tolik lidí. „Samozřejmě, že po novém roce chodí víc lidí, ale rozhodně to není počet, který by byl nějak zásadní," dodala Renata Polesná.

V podobném duchu odpovídali pracovníci i v dalších dotazovaných fitness centrech či posilovnách. Také tam mají své věrné klienty, kteří chodí cvičit bez ohledu na to, zda je po Vánocích nebo před dovolenou u moře, a poté ty méně vytrvalé.

„My žádnou evidenci, kde bychom si zapisovali, kolik lidí přišlo takzvaně vypotit vánoční cukroví, nevedeme. Ale určitě k nám takoví klienti chodí," připustila pracovnice fitness clubu v benešovské Hodějovského ulici, která se představila jako Jana.

Také sem přichází v únoru méně lidí. Zda je to ale tím, že by fitness club nedaleko vlakového nádraží přestali navštěvovat ti, co si dali jako novoroční předsevzetí, že zhubnou a jejich odhodlání potrápit své tělo ve fitku se pomalu vytrácelo nebo je na vině chřipková epidemie nedokázala mladá žena říct.