Údajný potravinový zázrak z Pchjongjangu je vyrobený z kukuřice a sojových bobů. Obsahuje prý dvakrát více proteinů a pětkrát více tuku než běžné nudle a člověka tak zasytí na mnohem delší dobu.

„Pokud jíte obyčejné nudle (z pšenice nebo kukuřice), brzo bude váš žaludek zase prázdný. Ale se sójovými nudlemi se pocit hladu dostaví o mnoho později,“ uvedl na svých internetových stránkách v Japonsku vycházející list Choson Shinbo, který má blízko k severokorejskému vedení. Nudle mají být brzo k dostání po celé Severní Koreji.

I pokud by byla pravda, že Severokorejci mají supervýživné nudle, nic to nezmění na tom, že v zemi je podle odhadů Světového potravinového programu OSN ohroženo hladem na šest milionů lidí. BBC News připomíná, že země, kterou loni postihly katastrofální záplavy, je závislá na zahraniční potravinové pomoci. Komunistické vedení v Pchjongjangu ale odmítá vpustit do země experty, aby zjistili skutečný rozsah hladomoru anebo aby zajistili distribuci dovezených potravin.

Organizace spojených národů minulý měsíc varovala, že Severní Koreji hrozí nejhorší nedostatek potravin za posledních deset let. Vinou přírodních neštěstí a nefungující ekonomiky země zemřel hladem v devadesátých letech minulého století asi milion Severokorejců.