Špatný zrak, chabá rovnováha, ztuhlé klouby a nadváha. To jsou časté problémy, s nimiž se potýkají mnozí řidiči vyššího věku. Brzo je ale nebudou handicapy při řízení auta brzdit. Japonská automobilka Nissan pro ně totiž vyvíjí takový interiér auta, který by jim měl život za volantem ulehčit.

Není divu, že nápad pomoci starším řidičům přišel zrovna od japonského výrobce automobilů. V Japonsku totiž obyvatelstvo stárne rychleji než kdekoli jinde na světě; v roce 2050 bude v zemi vycházejícího slunce 40 procent populace starší 65 let. Nissan navíc spočítal, že na japonském a americkém trhu si přes 40 procent jejich aut kupují lidé starší 50 let.

Designéři automobilky se proto začali zaměřovat na tuto nezanedbatelnou skupinu zákazníků. „Bolesti zad, problémy s chůzí, špatná pohyblivost paží – všechny tyto nedostatky musíme brát v úvahu. Je jednoduché vytvářet věci pro mladé, ale my chceme také auta pro lidi se zhoršeným zdravím,“ řekl hlavní designér automobilky Etsuhiro Watanabe.

Mladí designéři si proto oblékli speciální kombinézy a brýle, které simulují některé zdravotní nedostatky starších lidí. „Řízení je takhle obtížné. Člověk naráží na omezení v pohybu, třeba když chci zatočit s volantem nebo pustit blinkr,“ popisuje designér automobilky Naoki Jamamoto, který teď povinně kvůli práci řídí vůz oblečený ve speciálních šatech.