Přístroj připomíná větší mobilní telefon a důvěrně se s ním seznámí každý, kdo se bude chtít přiblížit americkým vojákům. Testům pravdomluvnosti se budou před vstupem na americké základny podrobovat místní policisté, tlumočníci, ale i vojáci z aliančních jednotek.

Cílem je ochrana Američanů před teroristy, vždyť jen ve válce v Iráku už přišly o život čtyři tisíce amerických vojáků. „Přístroj není stoprocentně dokonalý, přesto pomůže zachránit životy našich vojáků,“ uvedl Pentagon. Odpověděl tak na výtky mnohých bezpečnostních odborníků ve Spojených státech, kteří detektory lži zatracují. Použití polygrafů ostatně vyvolává vášně mezi odbornou veřejností už od jejich vzniku, tedy od chvíle, kdy William Moulton Marston během první světové války přišel s nápadem, jak odhalit lháře za pomoci změny krevního tlaku.

Podle některých odborníků výsledky testů na detektorech lži nikdy neprokázaly svou spolehlivost. „Pokud pošlou vojákům v Iráku a Afghánistánu přístroje, které neprošly vážnými vědeckými testy, a pokud je navíc budou obsluhovat neproškolení lidé, pak je to výsměch tomu, co uvádíme v naší zprávě,“ komentuje zásilku bezmála stovky detektorů lži do oblasti výbušného Středního východu Stehen E. Fienberg z Národní akademie věd.

Pentagon už si první přenosné detektory lži vyzkoušel v Iráku. Přístroj s názvem Preliminary Credibility Assesment Screening System (PCASS) funguje jednoduše. Připojí se třemi konektory na ruku člověka a během dotazování se sledují změny jeho srdečního rytmu. Pokud příslušník talibanských komand v Afghánistánu odpoví na otázku „Jste členem Talibanu?“ záporně, na displeji detektoru se asi do minuty rozsvítí červené světlo, které signalizuje, že zpovídaný pravděpodobně lže.

Zelené světlo se rozsvítí u pravdomluvných lidí a oranžové světlo znamená, že přístroj není schopen ze změn krevního pulsu lháře rozpoznat. Kritici přístroji pro armádní účely vytýkají, že je nepřesný a že oproti ostatním detektorům lži neznamenává třeba změny dýchání u testované osoby. Americká armáda je přesto rozhodnutá do projektu polních detektorů lži investovat 2,5 milionu dolarů. Nezastavilo ji ani to, že testy na detektorech lži neuznává jako důkaz většina amerických soudů. Na druhou stranu se ale běžně používají při policejních výsleších.