Koriandr, který se v Japonsku většinou prodává pod názvem phakchi, se do země dostal před více než sedmi sty lety, ale skutečně populárním se stal až dnes. Jeho stoupenci se scházejí v „Paxi House Tokio“, historicky první „koriandrové restauraci“ v Tokiu, otevřené na konci loňského roku. Její jméno pochází z thajského phakchi, což znamená koriandr, a z latinského »pax« – mír.


„Koriandr milují lidé, kteří milují mír,“ říká její zakladatel a vlastník Kyo Satani.
Koriandr obsahuje doslova každý pokrm, který v jeho restauraci připravují, od předkrmů až po dezerty. Objednat si můžete koriandrovou zmrzlinu i sušenky.

Do Japonska se tato bylina dostala ve 13. století a používala se jako koření do sushi. Skutečně se však rozšířila až v polovině 90. let minulého století, kdy si Japonci oblíbili jídla z jihovýchodní Asie.

„Ze začátku jsem koriandr nenáviděla, ale pak jsem mu přišla na chuť,“ vypráví Kuremi Yamadaová, šestadvacetiletá malířka, která v Paxi House právě vystavuje své obrazy. Jejím oblíbeným jídlem je yampaku, grilované jehněčí na koriandru. Majitel restaurace si toto koření oblíbil teprve nedávno. Poprvé se s ním setkal v srpnu 2005, kdy odjel do Kambodži, kde se seznámil s Hiroshi Yamashitou, budoucím šéfkuchařem jeho restaurace.

Hned po návratu do Japonska založil Satani internetovou komunitu pro milovníky koriandru, která momentálně čítá asi 560 členů. Satani podle svých slov doufá, že se Paxi House stane místem pro lidi, kteří mají něco společného a chtějí se tu scházet s přáteli. Restaurace kupuje každý týden asi 10 kilo této byliny z farmy v prefektuře Chiba. Koriandr však může růst i ve volné přírodě a stále více lidí ho pěstuje doma v květináči.