Zdravotní rizika, která hrozí cestovatelům po Číně, mají jednu zvláštnost. Data shromážděná z hygienických stanic po celém světě ukázala, že návštěvníkům Číny hrozí ze všeho nejvíce, že je při cestách pokouše pes. Na předním místě žebříčku rizik figurují také záněty dýchacích cest a průjem. Exotické choroby jsou až za nimi.

„Mnozí zahraniční cestovatelé se obávají tropických nemocí a vůbec nemyslí na drobná zranění a psí kousnutí. Jenže pravda je, že návštěvníci Číny vyhledávají lékařské ošetření z těchto důvodů mnohem častěji.

Jen ojediněle se stává, že by se tam nakazili tropickou nemocí nebo parazity,“ uvedla autorka studie Nina Maranová z amerického Centra kontroly a prevence nemocí. Málo se podle ní ví, že Čína má na světě druhý nejvyšší výskyt vztekliny přenesené na člověka. Psí kousnutí je tudíž v Číně velmi nebezpečné. Zahraniční turisté by se proto měli zcela vyhýbat kontaktu s tamními zvířaty. Pokud by se přeci jen neubránili jejich zubům, měli by si ránu omýt a ihned vyhledat lékaře, radí Maranová.