Vědci z americké Yaleovy univerzity zpovídali 2290 lidí. Pět procent mužů a 10 procent žen uvedlo, že se stali obětí diskriminace kvůli váze. 60 procent diskriminovaných bylo znevýhodněno i v zaměstnání – nedostali nové místo, nebyli povýšení nebo dostali bezdůvodně výpověď. Musí také častěji čelit urážkám.

Diskriminace na základě váhy „se odehrává v zaměstnání a v každodenních vztazích stejně často jako rasová diskriminace, a v některých případech dokonce častěji než diskriminace na základě věku nebo pohlaví,“ napsali vědci. Mezi ženami je tato forma diskriminace třetí nejčastější, hned po sexuální diskriminaci a znevýhodnění na základě věku.

Mezi dospělými obecně se tento typ diskriminace umístil na čtvrtém místě, po sexuální, věkové a rasové. Je však častější než diskriminace na základě sexuální orientace, náboženství, tělesného postižení a národnosti. Vedoucí průzkumu Rebeccu Puhlovou nepřekvapuje, že obětí diskriminace obézních jsou častěji ženy. Podle jejích slov je to způsobeno „nerealistickými ideály štíhlé postavy, které mají ženy v severní Americe“.

Diskriminací totiž trpí i ženy s mírnou nadváhou, což u mužů neplatí. Podle Rebeccy Puhlové je nutné změnit postoj veřejnosti, tedy zvýšit povědomí o diskriminaci obézních a zlepšit způsob, jakým o obézních lidech mluví média. Lidé s nadváhou by také měli mít právní ochranu proti diskriminaci.