Peking se brzo stane patrně největším světovým odběratelem záchodových mís. Pořadatelé letních olympijských her totiž musí vyměnit desetitisíce tureckých, tedy šlapacích záchodů, protože se proti nim zvedla vlna nevole.

Na nedostatek na západě běžných sedacích záchodů si stěžovali kontroloři při každé z dosavadních 30 zkoušek provozu. „Podle mého názoru jde o kulturní rozdíly mezi Číňany a obyvateli západní polokoule,“ řekl ředitel správy olympijských sportovišť Chuej Jao. „Pokusíme se vyměnit co největší množství toalet, zejména pro klíčové hosty her, sportovce, funkcionáře a novináře, ale je jasné, že to nějakou dobu potrvá,“ dodal.

Znamená to nelehký úkol. Do léta se musí vyměnit desítky tisíc tureckých záchodů na třech desítkách sportovišť. Výměna začne na hlavním stadionu zvaném Ptačí hnízdo, na plaveckém stadionu Vodní kostka a Národním stadionu pro halové sporty. Chuej Jao slibuje, že většina záchodů bude začátkem srpna, kdy olympijské hry začínají, odpovídat západním zvyklostem. Přitom jen na těchto třech sportovištích jde o 91 tisíc toalet!

Ke smůle pořadatelů olympiády je navíc Peking městem s patrně největším počtem veřejných toalet na světě. Deník Beijing Evening Post napočítal 5200, v naprosté většině tureckých záchodků.