Odborníci tvrdí, že rybářské oblasti by měly podporovat lov menších a mladších ryb, a neměly by požadovat, aby se házely zpátky. „Regulace ryb, která se uplatňuje ve sportovním rybaření, je špatná,“ tvrdí George Sugihara z kalifornské univerzity v San Diegu.

„Zpátky by se neměly házet malé ryby, ale naopak ty větší a starší. Starší ryby zajišťují stabilitu rybí populace a navíc zaručují větší množství kvalitnějších potomků,“ píše Sugihara v časopisu Nature.

„Jedna větší ryba povyroste, když dostane víc jídla, nebo ztratí váhu, když bude jídla nedostatek. Populace mnoha malých ryb však může buď výrazně narůst, nebo naopak vymřít, podle toho, kolik je potravy,“ vysvětluje Sugihara. „Lovit ve velkém množství lze v hojném období.“

Podle Nilse Stensetha z univerzity v Oslu může rybaření soustředěné pouze na velké ryby způsobit rychlé evoluční změny v rybí populaci. „Řada nedávných průzkumů přinesla důkazy, že ekologický a evoluční dopad na lovu může být mnohem rychlejší, než se předpokládalo,“ uvádí.