Kdykoli můžete individuálně vyrážet na geoturistické výlety po desítkách přírodních atraktivit Broumovské vrchoviny, ke kterým bohatou inspiraci se zajímavými tipy naleznete na webových stránkách geopark.broumovsko.cz. Zatím se zdá, že letošní zima nám v tomto ohledu bude příznivě nakloněna a místo s lyžemi budeme moci do přírody vyrážet za novými objevy v pohorkách, s geologickým kladívkem v ruce a třeba fotoaparátem na krku. Máte také možnost vydat se na prohlídku hornických památek jako je Hornický skanzen Žacléř nebo Měděný důl Bohumír v Jívce, jejichž zimní návštěva má také své osobité kouzlo. Průběžně pro vás budeme podle aktuální situace připravovat další poznávací, vzdělávací a geoturistické akce, o kterých se včas dozvíte na webových stránkách Geoparku Broumovsko.

Adršpašské skály

Adršpašské skály jsou tradičně přístupné i v zimním období. Záleží pouze na počasí, jestli se dají projít celé, nebo jen jejich nejstarší část tzv. "Stará partie" (od vstupu do skal po Malý vodopád). Pod sněhovou přikrývkou získávají skály docela jiný vzhled a procházka mezi nimi je doslova pohádková.

Vodopády jsou schované pod ledem, skály jsou ojíněné a zasypané sněhovými peřinami, jako by je na zimu zaklel zlý čaroděj. Jediné místo, které je v zimě nepřístupné, je skalní Jezírko, po kterém v letní sezóně plují pramice. Jezírko se na zimu vypouští. Naopak jezero v bývalé pískovně, těsně za vstupní pokladnou, si můžete prohlédnout v celé jeho kráse, za každého počasí. Zimní čas neláká do Adršpašských skal tolik turistů, jako tomu je v letních měsících. Zažijete tu ticho, samotu a boží klid, stejně jako v celém Broumovsku.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje - Adršpašské skály

Broumovské stěny v zimě

Hřeben Broumovských stěn je pro svou divokost vyhledávaný především zdatnými turisty. Samozřejmě, na klíčová místa s krásnými rozhledy dojdete krátkou vycházkou z nejbližších parkovišť. Přejít ale celý hřeben Broumovských stěn vyžaduje více času. V zimě je zde krásně a při troše opatrnosti je většina turistických cest průchodná. Mrazivá rána, kdy se v Broumovské kotlině válejí mlhy, jsou nezapomenutelná. V zimách s dostatkem sněhu zde s výhodou použijete sněžnice. Běžecké trasy jsou vedeny pod Stěnami v Broumovské kotlině nebo naopak na náhorních svazích směrem od Police nad Metují. Především ale okolí Machova, na rozhraní Broumovských stěn a polských Stolových hor je pro běžkaře rájem.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje - kamenné hřiby v Broumovských stěnách

Teplické skály v zimě

Celý turistický okruh Teplickými skalami si můžete projít i v zimě. Při velkém přívalu sněhu to bude jistě dobrodružná výprava, v běžných zimních dnech je ale okruh schůdný. Hluboké soutěsky Sibiře se pod přívalem sněhu jakoby ještě víc svírají, pod nohama vám zurčí pozvolna zamrzající Skalní potok. Chrámové stěny jsou za pěkných dnů osvícené až pozdě odpoledne zapadajícím sluncem, Chrámová náměstí jsou neobyčejně tichá. Prohlídku Teplických skal můžete spojit ve větší túry i výšlapem na nejvyšší vrch Adršpašsko-teplických skal – Čáp. Na jeho vrcholku stojí rozhledna s krásnými panoramatickými výhledy od Krkonoš po Orlické hory.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje - Teplické skály

Více informací najdete na turistickém portálu Královéhradeckého kraje hkregion.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism