Společným výchozím bodem pro všechny druhy dopravy je místo, kde červená turistická značka odbočuje vlevo (při cestě z Hluboké) z cyklostezky do mírného travnatého kopce. (Pokud si chcete ověřit výchozí bod, klikněte zde: výchozí bod.) Po červené půjdete do kopce méně příznivým terénem pro jiný druh dopravy než pěšky, proto je vhodné tyto prostředky nechat dole – např. u cedule naučné stezky Hluboká – Poněšice s názvem Baba a označená číslem 4. I to může být záchytný bod. U této cedule už pomalu koukejte po levé straně po červené turistické značce a odbočte do již zmíněného kopce.

Ve chvíli, kdy správně odbočíte, dorazíte k plotu místní obory, podél kterého půjdete po celou dobu. Ve chvíli, kdy dorazíte na vrcholek tohoto kopce, tak zbystřete. Teď musíte najít místo, kde zatočíte vpravo (u velkého památného stromu), projdete kolem převisu (kde bývá občas ohniště, ale rozdělávání ohně nedoporučujeme) a cestička vás povede dolů. Hustějším porostem směrem z kopce se budete blíž k vodě, kdy narazíte na skalní útvar. V tuto chvíli už jste na místě. Stačí vylézt pár výškových metrů a užít si krásný výhled.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu - závěrečný výstup na vyhlídku

V sezóně - Po vodě!

Pod Babou bylo vybudováno molo, kde lze zakotvit vaši loď, paddleboard, hausbót či jiný vodní prostředek. Po jeho odstavení se dostanete na asfaltovou cyklostezku a následuje stejná cesta jako pro ostatní, kterou se dozvíte níže. Délka plavby z hlubockého přístavu je přibližně 4,7 km. Na menší lodi, kterou můžete řídit i bez kapitánských zkoušek (jejich nabídka zde), trvá cesta necelou hodinku, motorová loď tuto plavbu zvládne o něco rychleji (ale k jejímu řízení potřebujete osvědčení VMP nebo soukromého kapitána). 

V sezóně – Na kole!

Nejideálnější variantou, jak se dostat k vyhlídce Baba, je kolo. Pokud bychom vzali jako výchozí bod opět přístav v Hluboké nad Vltavou, čeká vás trasa o délce cca 4,8 km, což byste mohli za 30 minut zvládnout. Kolo si můžete půjčit v kapitanátu a pokud si chcete ušetřit síly, vyzkoušejte elektrokolo ze sítě půjčoven Jihočeské centrály cestovního ruchu, která je umístěna ve Sportovně-relaxačním areálu Hluboká. Pro ty, kteří mají rádi výzvy, máme v nabídce např. koloběžky. Tato cyklostezka, vedoucí už z Českých Budějovic, je označována jako Eurovelo 7 (spojující sever a jih Evropy) a po celé délce má asfaltový povrch. Kolem Baby můžete pokračovat po asfaltu až do Purkarce, který je od vyhlídky vzdálen 7,2 km. Milovníky in-line bruslení musíme upozornit, že terén má vysoké převýšení a prudké stoupání i sjezdy.

Více tipů najdete na jiznicechy.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism