Při procházce městem se lze zastavit i v některém z pražských kostelů a prohlédnout si často unikátní betlémy.

Jedním z nejznámějších je betlém v Bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě z 19. století. Celkem 13 figur včetně Svaté rodiny a 5 zvířat v životní velikosti je vyřezáno ze dřeva a jsou polychromované. Autor betléma je neznámý, avšak ušlechtilý styl řežby připomíná okruh tyrolských řezbářů. Betlém bývá až do 24. prosince bez postavy Jezulátka, které je do jesliček umístěno až následující den.

Exotické betlémy a Jezulátko ve svátečních bílých šatičkách lze spatřit v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Betlémy věnovali kostelu věřící z celého světa, např. z Latinské Ameriky, Indie či Afriky. V sakristii kostela se nachází také muzeum šatiček Pražského Jezulátka.

Zdroj: Prague City Tourism - Pražské jezulátko

V holešovickém kostele sv. Antonína je každoročně ke zhlédnutí unikátní Slovanský betlém, který má za sebou pohnutou historii. Díky zásahu prvního faráře novogotického kostela se betlém vyhnul zničení, a naopak byl rozšířen a doplněn o obraz Domažlic. Figurky jsou oblečeny v chodských krojích a krojích dalších slovanských národů.

Betlém je také k vidění v Emauzském klášteře na Novém Městě. Jesličky byly vytvořeny ke konci 19. století v beuronském stylu. Jen zázrakem betlém přežil bombardování Prahy na konci 2. světové války, kdy byl klášter zásadním způsobem poničen. Po roce 1948 byl betlém dočasně uschován ve Strahovském klášteře a do Emauz se navrátil roku 2002. 

Více informací najdete na webu prague.eu.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism