V historickém centru najdeme množství kulturních památek, včetně chrámu Nanebevzetí Panny Marie z počátku 14. století, budovu radnice, která byla roku 1559 přestavěna do renesančního stylu, historické měšťanské domy lemující náměstí či budovu druhé největší židovské synagogy v Čechách, jež dlouho dokládala prosperitu města. Během tzv. Křišťálové noci byla jako mnohé jiné v regionu zapálena. Jelikož se ale místní Němci obávali rozšíření ohně na okolní zástavbu, dostali místní hasiči povolení budovu uhasit. Budova se tak dochovala a shořelo „jen” její vnitřní vybavení.

close info Zdroj: Ústecký kraj - synagoga v Žatci zoom_in

Od té doby však již stavba neslouží svému účelu. Během druhé světové války byla využívána jako vojenská nemocnice a pomocná škola a po roce 1949 sloužila jako sklad CO2 a chátrala. V roce 1997 započaly opravy zdevastované synagogy, která dostala novou fasádu a střešní krytinu. Pro svou vynikající akustiku je příležitostně využívána ke koncertům – ostatně díky ní si ji vybrala do filmu Jentl americká herečka, zpěvačka a režisérka Barbra Streisand. K budově synagogy přiléhá z jižní strany budova bývalé židovské školy, kde byl také byt rabína a kanceláře.

Při návštěvě města nemůžete opomenout jeho světoznámou chmelařskou tradici. Chmelařství a pivovarnictví přineslo Žatci jeho prosperitu již od první písemné zmínky o městě z roku 1004 a umožnila vzniknout památkám v historickém centru. Obdivovat zde můžete specifickou chmelařskou architekturu, za návštěvu stojí také Žatecké chmelařské muzeum a Chrám chmele a piva, který vám zábavnou formou odhalí tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva.

close info Zdroj: fotobanka CzechTourism, autor: UPVISION - Žatec zoom_in

Více informací najdete na branadocech.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení současná doba v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.           

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism