Hned za hranicí jihomoravské metropole objevíte nespočet turisticky značených cest. Moravské Švýcarsko, jak téhle oblasti říkali na přelomu minulého století, sahá až ke Sloupu. Najdete v něm pěšinky tichými kaňony i vyhlídky ze skalních úbočí. Krasová činnost navíc ozdobila terén volně přístupnými jeskyněmi. Třeba Pekárna u Mokré má více než 20 metrů široký portál a poskytovala útočiště už lovcům mamutů. Projít se můžete jeskyní Kostelík, potkáte ji na trase z Adamova do Křtin a nebudete tady potřebovat lucerničku. O světlo se postarají skalní vikýře. Určitě neminete ani útulnou Jáchymku v Josefovském údolí, protože modrá turistická značka vede rovnou skrz jeskyni.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava - jeskyně Jáchymka

Moravský kras „na talíři“

Celoročně má otevřeno hned několik rozhleden. Z kamenné Alexandrovy věže u Adamova si prohlédnete nejen chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, ale za pěkného počasí dohlédnete na vrcholky rakouských Alp. Celý rok je přístupná také malebná dřevěná rozhledna Žernovník. Leží nedaleko Černé Hory a má pro své návštěvníky připraveny výhledy na Pálavu a Jeseníky.

Udržujete-li pohorky v akci celoročně, zajeďte do Letovic a dopřejte si zimní procházku kolem Křetínky. Vodní nádrž obklopuje mírná, sluníčkem prozářená krajina. Tady se dobíjí baterky jedna báseň.

Krása na každém kroku

Pomyslným centrem turistické oblasti jsou Boskovice. Město sedmizubého hřebene, v němž se od empírového zámku k romantické zřícenině hradu dostanete pěšky za 20 minut. Město s věhlasnou židovskou čtvrtí, jednou z nejzachovalejších v zemi.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava - Židovská synagoga v Boskovicích

Boskovice jsou takový kapesní slovník architektury, objevíte mnoho úžasných staveb a nohy Vás bolet nebudou. V nedaleké Svitávce navíc najdete secesní Löw - Beerovu vilu.

Poutní místo i perla architektury

Výjimečným cílem je barokní chrám Jména Panny Marie ve Křtinách. Stavba realizovaná podle návrhu J.B.Santiniho je národní kulturní památku a její bělostné linie nečekaných rozměrů si zamilujete. Navíc tu mají loretánskou zvonkohru o 33 zvonech a rozsáhlou kostnici - malby vavřínových listů na některých lebkách zůstávají tajemným odkazem minulosti.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava - Chrám Jména Panny Marie ve Křtinách

Více výletů po jižní Moravě k turistickým peckám i mimo davy najdete na jizni-morava.cz

Zdroj: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism