Nebudete litovat. Jízdárnu nechal vybudovat Alfred I. Windischgrätz v letech 1860-1861 a dodnes je druhou největší jízdárnou ve střední Evropě a největší v Česku. Budova v sobě nezapře prvky romantismu, představu aristokratické stavby a důmyslnost průmyslové architektury. Disponuje pozoruhodným krovem s tzv. lucernou – hranolovým světlíkem, který do jízdárenské haly přináší denní světlo.

Zdroj: Plzeňský kraj, autor: AFORTI IT - jízdárna ve Světcích

Dispoziční řešení bylo plně podřízené účelu – jízdárna pojala v suterénu kovárnu, sklady, uhelnu, byt kováře, prostory pro odvoz hnoje, v patrech se nacházely lóže, ochozy a obytné pokoje s toaletami. Bylo zde možné ustájit až 24 koní! Ty pak mohli sledovat diváci z nejkrásnější místnosti, knížecí lóže. Během 20. století však značně chátrala a po revoluci, kdy byla budova v dezolátním stavu, se dokonce uvažovalo o jejím zboření. Rozhodnutí ji zrekonstruovat však bylo evidentně dobrou volbou, dnes je opět chloubou a unikátem nejen Tachovska, ale celého Česka.

V bezprostředním okolí tohoto oblíbeného výletního místa se nachází také bývalý klášter, který se Alfréd I. Windischgrätz snažil ve 2. polovině 19. století přestavět na honosný zámek, z nějž jsou dnes pouze romantické ruiny. Dalším zajímavým místem jen kilometr od jízdárny je rozhledna Vysoká vybudovaná
na 564 metrů vysokém stejnojmenném kopci.

Červené Poříčí

Tento neobjevený skvost ve stylu saské renesance se nachází ve stejnojmenné obci jen několik kilometrů od známějšího vodního hradu Švihov.

Zdroj: Plzeňský kraj, autor: AFORTI IT - Červené Poříčí

Zámek z roku 1611 byl jen minimálně znehodnocen pozdějšími přestavbami, ale bohužel doplatil na turbulentní 20. století, které ochraně památek příliš nepřálo. V posledních letech však dochází k postupné rekonstrukci. Jako návštěvník můžete obdivovat fresky s antickými motivy, a to především stropní malby, které se dochovaly díky tomu, že v předešlých desetiletích se nacházely pod podhledy, instalovanými v místnostech pro snížení stropů za účelem snazšího vytápění. Vaší pozornosti by také neměly uniknout sochy zpodobňující české panovníky a bavorské kurfiřty nebo rozsáhlá zámecká zahrada. Zámek Červené Poříčí se opět probouzí a čeká na své znovuobjevení.

Více tipů najdete na turisturaj.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism