Začneme na křižovatce pod Šaunštejnem u Vysoké Lípy a postupně na 6 km trase navštívíme 12 zastavení, která končí v zaniklé osadě Zadní Jetřichovice. A protože trasa netvoří okruh, čeká nás zpátky opět 6 km.

Zdroj: Ústecký kraj - naučná stezka Česká silnice

Domovinou pravěkého člověka na území Čech nebývala jen jižní Morava, ale i pískovcová krajina severních Čech. Nejstarší doklady o pobytu lidí v Českém Švýcarsku pochází ze starší doby kamenné (pozdní paleolit 11,5 - 9,5 tisíce let před naším letopočtem), dominují však lokality, využívané posledními lovci – sběrači ve střední době kamenné (mezolit 9,7 - 5,5 tisíce let před naším letopočtem). V té době se drobné skupinky lidí přesouvaly po krajině, vedeny zkušeností o vhodném čase a místě k zajištění potravy. Bohatství dokladů tedy souvisí s loveckými aktivitami (rybaření, stezky zvěře). Nápadná kumulace nalezišť se rozkládá poblíž řeky kamenice v okolí Dolského mlýna, druhá podobná sleduje trasu České silnice. V některých převisech byly nalezeny kamenné nástroje svědčící o občasném pobytu lovců, v jiných naopak nálezy dokazují, že se na stejné místo lidé vraceli po staletí.

Na území Českého Švýcarska bylo doposud pravěké osídlení zjištěno před 25 převisy. Pod převisy Smolný kámen, Tlapatý Kříž a Šibeniční kámen byly nalezeny artefakty dokládající způsob života pravěkých lidí, kteří zde lovili zvěř a ryby, ale ohniště vydala svědectví o sběru lesních plodů, jedlých hlíz a kořínků apod. Skalní hrad Šaunštejn, jenž byl založen v roce 1431 jako jeden z hradů panství Ostrý, sloužil později jako zázemí lupičů, kteří odtud pořádali výpravy do Horní Lužice i vnitrozemí. Česká silnice byla po staletí poznamenána i průtahy vojsk, neboť se jednalo o poměrně dobře schůdnou komunikaci skrz skalnatou oblast Českého Švýcarska. Vedla tudy obchodní stezka, ale zároveň se jednalo o nejzranitelnější místo na zemské hranici během válečných konfliktů. A tak tudy postupně prošla vojska pruské armády, Chorvaté, Kozáci, Rusi i Francouzi.

Zdroj: Ústecký kraj, autor: J. Laštůvka - Šaunštejn u Vysoké Lípy

Na trase je k vidění konstrukce uhlířské chaloupky, kterou všichni známe z filmové pohádky Pyšná princezna a také pozůstatky dehtářské pece.

Že vás naučná stezka zaujala? Projít jí můžete i jako questingovou hru. Na konci questingu naleznete truhlu s pokladem. Do truhly se ale nedostane každý - její tajemství se otevře pouze úspěšným hráčům, kteří vyluští správně tajenku. Podaří se to právě Vám?

Na začátku trasy naleznete schránky se zadáním a tužkou.

INFORMACE KE HŘE:
Trasa:
Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem - zaniklá osada Zadní Jetřichovice u hranic s Německem (stezka netvoří okruh).
Délka trasy: 6 km, cca 3 hodiny pěšky, cca 1,5 h na kole, trasu je možné projít s kočárkem, vozíčkáři projedou trasu s pomocí druhé osoby.
Počet zastavení: 12
Obtížnost hledačky: fyzicky lehká, na orientaci jednoduchá.
Kdy je vhodné hledačku procházet: hledačka je přístupná celoročně, ale nejvhodnější čas k návštěvě je od jara do podzimu. V zimě si hledačku také můžete projít, ale závěrečný poklad nenaleznete. Kvůli pravidelné údržbě je přes zimu nedostupný (od 1. 11. do 31. 3.).
Vybavení na cestu: papír se zadáním (můžete stáhnout zde), tužku
Začátek hledačky: Vysoká Lípa, křižovatka pod Šaunštejnem (GPS: 50.8671942N, 14.3538517E)
Konec hledačky: Zadní Jetřichovice (GPS: 50.8985511N, 14.3573225E)

Zdroj: Ústecký kraj

Více tipů na dovolenou, akce a výlety najdete na branadocech.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism