Codex gigas neboli Ďáblova bible

Největší ručně psaná kniha na světě, tzv. Ďáblova bible, vznikla ve 13. století patrně v klášteře v Podlažicích u Chrudimi – alespoň podle legendy, která knihu provází. Autorem prý byl mnich, jemuž hrozil trest za uctívání satana, protože při psaní největší knihy se všemi vědomostmi světa spojil síly s ďáblem. Codex gigas se skládá z 310 pergamenových listů, stránky mají
rozměry 890 mm x 490 mm a kniha váží 75 kg. Její repliku můžete vidět v Městském muzeu v Chrasti u Chrudimi.

Více informací najdete na mestochrast.cz.

Kostel sv. Mikuláše, Veliny

Zdroj: Destinační společnost Východní Čechy - kostel sv. Mikuláše, Veliny

Roubený kostel sv. Mikuláše ve Velinách byl postaven roku 1752 a před několika lety prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V jeho blízkosti se zachovala i zvonice s márnicí. V té najdeme dochovanou raritu, tzv. josefínskou
rakev z 80. let 18. století. Pokud chcete vědět, v čem její zvláštnost spočívala, doporučujeme domluvit si komentovanou prohlídku na místním obecním úřadě nebo dorazit na některou z kulturních akcí, které se v kostele konají.

Více informací najdete na veliny.cz.

Skalní obydlí Zderaz

Zdroj: Destinační společnost Východní Čechy - skalní obydlí Zderaz

Vydejte se z pohodlí svých domovů na návštěvu unikátních obydlí vytesaných v pískovcových skalách, která sloužila nemajetným občanům ve Zderazi ještě v průběhu 19. století. Některé místnosti byly využívány i jako sklepy, chlévy nebo dílny. Do dnešních dnů se dochovalo 27 vykutaných obydlí, navštívit je možné 2, další jsou na soukromých pozemcích. Zachována je třeba i kovárna nebo sušárna ovoce a také unikátní sklípek z klenuté opuky a pískovce. Skalní obydlí ve Zderazi je u nás zcela raritní památkou.

Více informací najdete na mastale.cz.

Více tipů najdete na vychodnicechy.info.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism