Okouzlující Slezská Harta 

Nechte se okouzlit Slezskou Hartou! Nejmladší přehradu v Česku a vstupní bránu do Jeseníků obklopují dnes již vyhaslé sopky, z jejichž vrcholků budete mít podhorskou krajinu jako na dlani.

Scenérie jsou tu natolik úchvatné, že jim před více než dvaceti lety neodolal ani štáb velkofilmu Johanka z Arku. Jak to asi vypadalo, když se na březích proháněla na koni Milla Jovovich, představitelka francouzské hrdinky, a znepřátelené strany vedly krvavé bitvy?

Dnes na Slezské Hartě panuje klid. Pro svou krásu a sportovní vyžití se stala oblíbeným cílem výletníků. Okolí můžete poznat na kole, pěšky nebo z paluby lodi. V létě je přehrada ideálním místem pro plavání a vodní sporty.

Elita národa na zámku Kunín 

Zdroj: archiv Moravian-Silesian Tourism - zámek Kunín

Zámku Kunín rakouští turisté neřeknou jinak než moravský Mirabell. Šlechtické sídlo ležící v oblasti zvané Poodří pochází z dílny věhlasného architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Ten své stopy zanechal právě i na arcibiskupském sídle Mirabell v Salzburgu. Kromě vzájemné podoby vás však v Kuníně čeká jeden neobyčejný životní příběh… Seznamte se s hraběnkou Marií Walburgou.

Nejznámější obyvatelka zámku v Kuníně založila na svou dobu pokrokový vzdělávací ústav - filantropinum, ve kterém vedle sebe studovaly děti všech sociálních vrstev, děti šlechticů i měšťanů, děvčata i chlapci, Němci i Češi. Žáci se učili od rána do večera, a to všem předmětům, podnikali výlety po okolí, otužovali se.

Mnozí však inovacím ve školství nefandili a ústav byl zrušen. Hraběnka titulována „první dámou Moravy“ nesla konec svého celoživotního díla těžce. Těšit ji mohlo pomyšlení na stovky dětí, kterým se díky ní dostalo unikátního vzdělání. Mezi ně patřili i František Palacký, otec národa a rodák z nedalekých Hodslavic, či Josef Kronenberger, pozdější zakladatel rakouského četnictva.

Zámek můžete navštívit během komentovaných prohlídek opět od dubna 2021.

Poklad schovaný v lípách

Jeseníky skrývají mnoho neobjevených míst, která si zachovávají silný genius loci. Jedno takové místo najdete v Rýmařově. Je jím poutní kostel zasvěcený Panně Marii, kterému místní neřeknou jinak než kaple v lipkách. A to proto, že se k němu vede lipová alej.

Zdroj: archiv Moravian-Silesian Tourism, autor: Slawoj Dubiel - kaple Navštívení Panny Marie

Na první letmý pohled možná všední kostelík… Zdání však klame. Pozornému poutníkovi neunikne neobvyklý půdorys stavby ve tvaru oválu. A co teprve až nahlédne dovnitř! Nádherný barokní interiér s mohutnými sloupy a bohatou freskovou výmalbou vás učaruje a v mžiku přenese do vyšších dimenzí.

Místo určené modlitbám a zklidnění mysli je skutečnou perlou severomoravského baroka. Se stavbou započal Friedrich Höβler, rýmařovský stavební mistr, v roce 1710. Impozantní fresky na stěnách představují ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina.

Zdroj: archiv Moravian-Silesian Tourism, autor: Slawoj Dubiel - kaple Navštívení Panny Marie, interiér

Kaple se veřejnosti otevírá od května do září. Otevírací hodiny si ověřte předem na stránkách Muzea Rýmařov.

Více tipů najdete na severnimorava.travel.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism

Text: Nina Kavan