Vřesová studánka

Podle pověsti objevil Vřesovou studánku lovec, který pronásledoval jelena až k hřebenu Červené hory, kde se mu ho podařilo zastřelit. Dotáhl zvíře k pramenu, který tam vytékal, otočil ho tak, že mu voda tekla do chřtánu. Když se jelen napil vody ze studánky, vyskočil a zmizel mu z očí. Později se prý sám lovec vyléčil z těžké nemoci pomocí vody z pramene této studánky. Jako projev vděčnosti zde pak na Boží Muka pověsil obraz Spasitele s pěti ranami. Díky narůstajícímu proudu poutníků se stala Vřesová studánka poutním místem.

Později kníže Lichtenštejn, jemuž zdejší kraj patřil, upravil pramen a nechal zde postavit kapli. Císař Josef II. dal později kapli uzavřít a známý obraz „Pět ran Krista Pána“ byl z kaple přenesen do kostela ve Velkých Losinách. Ale už kolem roku 1800 byla kaple znovu otevřena. V roce 1850 byla místo kapličky vystavěna kamenná kaple, na jejíž stavbu bylo použito kamene z říčky Desné. I když stěny byly až 130 cm silné, tvořily se v nich trhliny, a tak byla kaple v roce 1927 přestavěna na kostelík. Ten v roce 1946 po zásahu bleskem vyhořel.

Zřejmě na počátku 19. století zde byla vybudována Chata Vřesová studánka pro potřeby poutníků.  V roce 1892 bohužel vyhořela, ale hned v následujícím roce byla postavena chata nová. V důsledku havarijního stavu byla v roce 1988 zbourána.

Přes Vřesovou studánku vede červeně značená hřebenová trasa Hrubého Jeseníku, která pokračuje do Sedla pod Vřesovou studánkou (1 203 m), na Trojmezí (1 315 m), dále na Keprník, Šerák (1 351 m), Černavu (1 103 m) a do Ramzové (759 m).

 Zdroj: Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje - Kamenné okno

Kamenné okno

Kamenné okno (také Skalní okno) na Červené hoře v Jeseníkách patří k nepravým (falešným) skalním oknům.

Okno na Červené hoře totiž nevzniklo postupnou perforací horniny, ale řícením. Pod Kamenným oknem na úbočí Červené hory se nachází tzv. Sněžná kotlina, malý kar původního ledovce z poslední doby ledové. Dnes je Sněžná kotlina přírodní rezervace, jedna z nejvýznamnějších v Hrubém Jeseníku.

Přes Kamenné okno se otevírají výhledy na Vozku, ke Keprníku, ale i na Praděd, nejvyšší horu Hrubého Jeseníku. Od Skalního okna je to kousek na kamenný vrcholek Červené hory nebo na Vřesovou studánku.

Více tipů najdete na ok-tourism.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism