Tip 1: Vrbenské rybníky

Přírodní rezervace na severním okraji Českých Budějovic zahrnuje čtyři rybníky, které jsou významným hnízdištěm ptactva. Napočítat jich tu můžete více než 190 druhů. Rezervací vede naučná stezka a bezbariérový okruh ideální na vycházku.

Tip 2: Židova strouha

Kaňonovité údolí potoka Židova strouha patří mezi nejromantičtější místa v Čechách.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu – Židova strouha

Úsek mezi Bechyní a soutokem s Lužnicí je lemován rozeklanými skalami a nabízí neopakovatelnou atmosféru. Místo je zapsáno jako přírodní památka.

Tip 3: Tajuplné lesy

Oblast Budějovicka je protkána nejen sítí rybníků, ale také hustými lesními porosty.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu – lesy Budějovicka

Dobít energii či sbírat lesní plody můžete na nespočtu míst. Rozsáhlé souvislé lesy najdete například v oblasti mezi Rudolfovem, Dolním Bukovskem a Týnem nad Vltavou.

Tip 5: Parky

Aktivní odpočinek nabízí městské parky. Park Stromovka v těsné blízkosti historického centra Českých Budějovic oceníte především v parném létě. Tato zelená oáza umožňuje volný pohyb psů a využít zde můžete také koše na discgolf.

Zámek Hluboká nad Vltavou obklopuje rozsáhlý zámecký park v anglickém stylu, ideální pro nenáročné procházky s kočárkem. Tento významný krajinářský prvek ukrývá velké množství domácích i cizokrajných dřevin. 

Tip 6: Stezky

Naučná stezka Rudolfov - vydejte se za poznáním do okolí města Rudolfov nedaleko Českých Budějovic. Rudolfov býval hornickým městem a právě o těžbě stříbra na svazích takzvaného Lišovského prahu se dozvíte na 5 km dlouhé naučné stezce.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu – naučné stezky

Stezka údolím Lužnice Toulavou - první česká dálková pěší trasa, která se probojovala mezi 19 nejlepších stezek v Evropě. 55 km dlouhá trasa je rozdělena do čtyř denních úseků, které Vás zavedou mimo jiné do Tábora, Bechyně, ke Stádleckému mostu, nebo k Zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

Bonusový tip: 4 místa, kde byste přírodu nečekali

Zelená zákoutí v jinak urbanistickém prostředí, kde můžete nalézt útočiště a klid:

Vodárenská věž České Budějovice - park v okolí této technické památky je otevřen veřejnosti. 

Park Temelín - v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín u návštěvnického centra Vysoký Hrádek naleznete klidný park s vodními plochami, vzrostlými stromy a ostrůvkem.

Park Čtyři Dvory - mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Vltava a Máj se rozprostírá rozlehlý park s množstvím vyžití, řadou dětských hřišť, skateparkem a posilovacími stroji. 

Park Mitrowicz - či spíše zahrada byla zrekonstruována podle konceptu ateliéru Flera. Její krásu a kouzlo ocení nejen svatebčané během obřadu na zámku Mitrowicz, ale také veřejnost.

Více tipů najdete na jiznicechy.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism