Výletníci si tu mohou skutečně vybírat, příležitostí pro výšlapy je tu skutečně dostatek, namátkou zmiňme Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské Beskydy, Javorníky, Veřovické vrchy, Vizovické vrchy a Hostýnské vrchy či Bílé Karpaty.

Turisté na Valašsku oceňují zejména čisté prostředí a neporušenou přírodu Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Horské hřebeny, louky, pastviny, ale také skalní města, hluboké lesy či dokonce pralesy se střídají a vytvářejí pestrou krajinu lahodící oku. Zdejší krajinu si zamiloval i první československý prezident T. G. Masaryk, K. J. Erben a další významné osobnosti, které tu čerpaly inspiraci a nacházely odpočinek.

Doslova magickou přitažlivost vyzařuje již po staletí hora Radhošť. Její vrchol zdobí kaple sv. Cyrila a Metoděje a sousoší věrozvěstů.

Zdroj: m-ARK - kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Věhlas Radhoště dokládá i to, že základní kámen č. 1, který tvoří základy Národního divadla, pochází právě z této bájné hory. Města a obce ležící v podhůří Radhoště, resp. v údolí Rožnovské Bečvy, jsou nejen skvělými výchozími místy pro výšlap do hor, ale současně zde zdrojem řady dalších zajímavostí. Valašské muzeum v přírodě, Rožnovské pivní lázně, či přehrada na Horní Bečvě patří k těm nejznámějším.

Dalším místem, které by turistovu oku nemělo uniknout, je Soláň.

Zdroj: Shutterstock – Soláň, Beskydy

Tento vrch ležící zhruba v polovině hřebenu Vsetínských Beskyd a jeho okolí se nazývá Valašským Olympem, mimo jiné proto, že se zde daří uměleckým múzám všeho druhu, sochařům, malířům i fotografům. Zvonice Soláň je pak místem, kde jsou celoročně umělecká díla vystavována. 

Zvláštní pozornost zasluhují Velké Karlovice. Jsou opravdu velké, nikoliv počtem obyvatel, ale rozlohou katastru. Život se zde odehrává v údolích vybíhajících od Vsetínské Bečvy do Vsetínských Beskyd a Javorníků a také v pasekářských usedlostech rozptýlených po okolí na úbočích. Najdete tu řadu původních chalup, v terénu jsou rozesety drobné kapličky a zvoničky.

Zdroj: Shutterstock, Autor: Karel Gallas – Velké Karlovice

Nejzajímavější zdejší sakrální stavbou je dřevěný barokní kostel Panny Marie Sněžné z 18. století. Pohled do krajiny nabízejí jak okolní kopce, tak i rozhledny Miloňová, Súkenická či Ztracenec, který leží na hřebeni Javorníků. Hřebenová trasa v tomto pohoří patří k nejkrásnějším turistickým terénům nejen na Valašsku, zejména úsek spojující lokality Kohútka a Kasárna s následným sestupem do Velkých Karlovic. Procházet budete česko-slovenským pohraničím přes Malý a Velký Javorník, nadchnou vás výhledy jak na masiv Beskyd, tak i na slovenské hory, velmi často je vidět i Tatry. 

Fotografující turisté jistě ocení Fotostezku Valachy ve Velkých Karlovicích. Na 6 km dlouhém okruhu je umístěno 12 panelů, které přinášejí návody a doporučení, jak fotografovat různé scény – krajinu, detaily přírody, vodopád aj. Je zde řada tras vhodných pro děti či rodiny s kočárky včetně naučných stezek.  

Podrobnosti pro turistiku na Valašsku hledejte na vychodni-morava.cz. V místě pobytu můžete kontaktovat také turistická informační centra v Rožnově pod Radhoštěm, Valašském Meziříčí, Valašské Bystřici, Horní Bečvě, Velkých Karlovicích, Zvonici Soláň, v Karolince, Novém Hrozenkově, na Kohútce, ve Vsetíně, Vizovicích, Valašských Kloboukách, Brumově – Bylnici, Horní Lidči. 

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism