Slavkovský les – smaragdové srdce kraje 

Vydejte se na dobrodružnou cestu, která vás zavede do tichých lesních zákoutí i odpočinkových zón lesních pramenů nebo zurčících potůčků. CHKO Slavkovský les, oblast rozsáhlých lesů, rašelinišť a mokřadů, najdete v trojúhelníku mezi nejznámějšími západočeskými lázněmi. Hornatý ostrov zeleně a klidu je znám především pro velké množství jedinečných léčivých minerálních pramenů, v jejichž okolí vznikla slavná lázeňská města. Slavkovský les je protkaný turistickými i cyklotrasami, jejichž kopcovitý terén vyžaduje trochu tréninku. 

Jednou z nejoblíbenějších tras je ta vedoucí ke Kladským rašeliništím, Lázním Kynžvart a zase zpět. Z Mariánských Lázní ale dojdete i k přírodní rezervaci, kde doslova na vlastní nos oceníte vyvěrající sírouhličité plyny. Název rezervace „Smraďoch“ je pak více než příznačný… 

TIP!  

Rozhledna Krásno uprostřed Slavkovského lesa, připomínající babylonskou věž, patří k nejkrásnějším u nás. Nabízí úžasný výhled na Krušné a Doupovské hory a nejbližší vrcholy Slavkovského lesa. 

Zdroj: Karlovarský kraj - rozhledna Krásno

Naučná stezka Mnichovské hadce 

Na stezce narazíte na oblíbenou fotogenickou památku přírodní rezervace Křížky nebo Dominovu skalku. Provede vás rezervacemi Pluhův bor a Upolínová louka, kde můžete z povalových chodníčků brzy na jaře obdivovat vzácné květy upolínu. 

Baroko – slušivý náhrdelník Karlovarského kraje 

Napříč regionem najdete 129 barokních památek od menších kapliček a kostelů po velké klášterní areály a krásné zámecké objekty. Mezi nejznámější patří hrad a zámek Bečov nad Teplou, jež ukrývá druhou nejvzácnější zlatnickou památku naší republiky relikviář svatého Maura, anebo zámek Chyše, který proslavil spisovatel Karel Čapek, kolonáda v Mariánských Lázních 
či areál probošství Chlum Svaté Maří.  

Zdroj: Karlovarský kraj - Valeč

Za návštěvu rozhodně stojí barokní zámek Valeč, jež je umístěn v krásné barokní zahradě s historickým skleníkem a teatronem. V objektu kovárny si můžete prohlédnou sochy od Matyáše Brauna, znázorňující lidské vlastnosti a postavy řecké mytologie, které doplňují netradiční světelné a zvukové efekty.  

Mezi méně známé památky patří třeba zámek Libá na Chebsku z poloviny 13. století, který větší část 20. století jen chátral a rekonstrukce na něm započaly až v 90. letech. Celou jeho pohnutou historii vám přiblíží expozice Běh času, mapující minulost, současnost i budoucnost hradu. Přístupné je i hradní sklepení nebo věž s kruhovým půdorysem. 

Zdroj: Karlovarský kraj - kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách

Víte se kterým místem se pojí rčení „Panenko skákavá“? Jedná se o kostel 
Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách
. Kaple ukrývala obraz Panny Marie Skokovské, který měl, podle místních, zázračnou moc. Dokázal uzdravovat nemocné a o Skocích se začalo brzy mluvit jako o českých Lurdech. Kaple byla rozšířena o kostel a na místo se začali sjíždět poutníci z celé Evropy.  

Dalšími tipy na objevování barokních památek jsou kostel Dobrého pastýře v Podhradí u Aše z 15. století, kostel sv. Anny v Paliči se zajímavým příběhem znovuzrození, Sloup Nejsvětější Trojice v Horním Slavkově 
nebo Kaple sv. Anny v Lokti. 

Více zajímavých tipů na výlety najdete na zivykraj.cz, na blog.zivykraj.cz, ale také ve 45dílném online seriálu Toulky Karlovarským krajem na stream.cz

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism