Najdete v nich trasy náročné i lehčí, pěší i cyklistické, přírodou i městy, tajemnými místy i známými památkami. Začneme dietními jednohubkami, které se dají skvěle zvládnout za půl dne, s dobrou náladou a lehkým batohem. K oblíbeným procházkám patří dvě čtyřkilometrové. Ta první je na Skalku se startem na zámku v Mníšku pod Brdy, ta druhá na hrady Žebrák a Točník s medvědáriem. Pokud vás to táhne spíš do měst, pak máte na výběr ze tří podbrdských perel: Hořovic, Příbrami a Rožmitálu pod Třemšínem. V Hořovicích se podívejte na nový a starý zámek, bývalý františkánský klášter a Panskou zahradu. V Příbrami do Hornického muzea a na Svatou Horu. V Rožmitálu pod Třemšínem – a zkuste to jméno říct třikrát po sobě – navštivte historické jádro města a Podbrdské muzeum.

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu, autor: Libor Sváček - Točník a Žebrák

Chození po lese na čerstvém vzduchu je zdraví prospěšné, což ví každé malé dítě. Optimální objem chůze je dle lékařů sedm kilometrů, tedy asi 10 tisíc kroků denně. Takovou pohodlnou Fabiánovou stezkou za perlami Řevnic můžete kráčet klidně i s kočárkem a denní limit překročíte zhruba o třetinu. Po cestě potkáte lesní divadlo, vrch Pišťák, Sochorovu secesní hrobku, pár košíků hub a taky dvě krásné vily.

S dětmi ve věku, kdy už něco ujdou, ale do kopců ještě remcají, se vydejte krajinou Káji Maříka. Než dotočíte kolečko o šestnácti kilometrech, stihnete si říct příběh o školákovi, jeho kamarádce Zdeňce a dvou loveckých psech, kteří žili na samotách kdesi v českých lesích nebo klidně zrovna v Brdech. Stihnete se také podívat na kostel sv. Václava v Mníšku, Malou Svatou Horu s kapličkou, myslivnu Kytín, poutní areál Skalku a stejnojmenný bývalý důl.

Až se výdrž a kondice vašeho kolektivu přiblíží vyšším výkonům, vydejte se brzy ráno na vyhlídkovou trasu po Brdech pro náročné. S převýšením 419 metrů a délkou trasy 24 km přijměte výzvu divoké části Brdské vrchoviny, nafotíte mraky krásných snímků z vyhlídky pod Malým Tokem, minete loveckou chatu Hubertku, Padrťské rybníky a stejně jako parašutisté v roce 1942 trefíte i na loveckou boudu Václavku.

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu - Brdy, rybník Padrť

K Brdům si velmi lehce a velmi rychle vytvoříte vztah, protože se o ně – bez ohledu na sezonu, prázdniny či svátky – nebudete muset téměř s nikým dělit. Patří vám ten kousek země, po které zrovna kráčíte. Váš je výhled, při kterém vám nikdo nezaclání. Váš je i strom, v jehož stínu se zrovna nasvačíte. Až zahnete za roh, bude to tam všechno zase opuštěné a tiché, jako tomu bylo před chvílí. Vaše stopy zmizí v jehličí, výhled zahalí mlha a na stinné místo po chvíli zasvítí slunce. Vy ovšem víte, že jste tam byli. A že mezi vámi a Brdy něco je. Domů si přinesete příjemně unavené tělo, odpočinutou mysl a touhu, abyste se tam příště vrátili. Takové jsou Brdy.

Pro více informací, tipy na výlety a místa, která stojí za to vidět, ale do tohoto článku se nevešla, stačí kliknout na strednicechy.cz nebo brdyapodbrdsko.cz.

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism