Tour de SORELA

I po 30 letech od sametové revoluce tu z předrevolučního období ještě hodně věcí zůstalo. Velká část Česka bydlí na panelových sídlištích, betonový brutalismus denně běžně míjíme. Region Písecka-Blatenska vás svou SORELI exkurzí (Socialistický Realismus) zavede na "památky" upomínající na dobu 1948 - 1989. 

Exkurze nabízí několik staveb, které za éry Československé socialistické republiky patřily k TOP dílům. Byly společensky korektní, politicky přijatelné a dodnes mají něco, co nás překvapí. Patří mezi ně Hotel Orlík vystavený v unikátním stylu zvaným brusel, dobová Restaurace Olympie, která nezměnila svůj exteriér ani interiér, textilka Jitex Písek nebo Přehrada Orlík s 91 metrů vysokou hrází, u které se nachází druhá největší hydroelektrárna v Česku.

Zámek Vimperk – historie skrytá v destrukci

Státní zámek Vimperk se řadí mezi památky Národního památkového ústavu teprve od roku 2015 a do jeho správy přišel ve velmi špatném stavu. Dlouhé období zanedbané údržby si vybralo svou daň - klasické prohlídkové trasy vybavené ozdobným nábytkem, koberci a obrazy byste tu hledali marně.

Zdroj: Autor: Olaf Ludwig / Shutterstock.com - zámek Vimperk

Zámek totiž nabízí jedinečnou možnost vidět jej zdevastovaný, ještě před samotným zahájením veškerých oprav. Nechte ho na sebe promlouvat skrze detaily, všímejte si prvků na oknech, odhalených kousků starých výmaleb, stropů či podlah… Ze všech stran na vás bude dýchat jeho historie.

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky

Rezervace leží na okraji Českých Budějovic a má rozlohu 245,8 ha. Skládá se ze 4 velkých rybníků (Černiš, Domin, Starý a Nový Vrbenský rybník) a rozsáhlých ploch přilehlých mokřadů a luk.

Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu, autor: Jan Krejčí – Vrbenské rybníky

Vyznačuje se bohatou a unikátní faunou, flórou a mykoflórou. Zřízena byla roku 1990 a prochází zde naučná stezka „Po hrázích Vrbenských rybníků“, která byla doplněna i o bezbariérovou trasu a v současné době dochází k rekultivaci vodních ploch.

Oblíbené jsou rybníky a jejich břehy, které poskytují vynikající podmínky pro vodní ptactvo, přilehlé bažinné olšiny a unikátní dubové porosty na hrázích. Na území rezervace hnízdí okolo 90 druhů ptactva, řada dalších tažných ptáků (zejména vodních) ji užívá jako zastávku na svých přeletech mezi hnízdištěm a zimovištěm (jedná se o cca 193 druhů ptáků). Významná je i díky výskytu bohatého společenstva motýlů (831 druhů, pro některé to je jediná známá lokalita výskytu na území ČR).

Více tipů najdete na jiznicechy.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism