Stačí se zatoulat a oddat svou mysl podzimní zádumčivé kráse a rázem všechny starosti a strasti pozemského světa odplují kamsi mimo naše vnímání. Můžeme tak říci, že cesta je cíl. A pokud by Vás zrovna žádná cesta k zatoulání nenapadala, my se s Vámi rádi o jednu podělíme. Zlatá stezka. Putovat po ní můžete každou roční dobu hodiny, dny a týdny, aniž byste prošli byť jen jediný úsek dvakrát.

Zlatá stezka – prosím seznamte se! 

Zlatá stezka je pěší dálková turistická trasa procházející Plzeňským a Jihočeským krajem skrz Český les a Šumavu, začíná v Chodové Plané a končí v Českých Budějovicích.

Zdroj: Plzeňský kraj, autor: Tomáš Winkelhöfer - Zlatá stezka, Chodská Lhota

Vytváří českou paralelu ke stejnojmenné německé síti Goldsteig – Zlatá stezka, dálkové turistické stezce v Bavorsku, která je nejdelší trasou v Německu a pyšní se evropským certifikátem kvality Top Trails. Obě trasy se vzájemně propojují a spojují se do unikátního a největšího systému pěších tras ve střední Evropě, který nabízí nekonečné možnosti výletních variant.

Jejich společným jmenovatelem je fascinující příroda tzv. Zelené střechy Evropy. Tento největší, souvislý, hustě zalesněný komplex ve střední Evropě táhnoucí se v hornaté krajině v linii bývalé železné opony představuje čtyři rozsáhlé celky: Český les, Hornofalcký les, Šumavu a Bavorský les a zahrnuje dva národní parky a šest přírodních parků včetně četných historických a kulturních památek. Pojmenování Zlatá stezka není náhodné. Trasa tematicky poukazuje na bývalé historické zemské stezky, které neprostupnou příhraniční oblastí Českého lesa a Šumavy od pradávna vedly a spojovaly tak jádro českých zemí s okolními státy. Svoji renesanci v této turistické síti zažívají např. Zlatá cesta, Svatojakubská cesta, Vintířova stezka, Solná stezka apod. Díky své rozsáhlosti trasa představuje v celé své kráse nejen nevšední půvab tohoto přírodně hodnotného regionu, ale i pohnutou historii a mnoho kulturních a historických klenotů. Každá etapa je osobitá, na každé lze poznat překvapující rozmanitosti a různá nej, ať už se jedná např. o nejvýše položený hrad v Čechách Kašperk, či zlatonosnou Otavu, nejrozsáhlejší národopisnou oblast živoucích tradic Chodsko, nejkrásnější vrchol Šumavy Ostrý, nebo druhou největší jízdárnu v Evropě Světce.

Zdroj: AFORTI IT - jízdárna ve Světcích

V číslech lze Zlatou stezku představit asi takto: pod logem velkého S, v barevných modifikacích rozlišujících páteřní českou Zlatou stezku (velké oranžové S), propojovací trasy (velké modré S) a německou Goldsteig (velké žluté S), lze v Čechách absolvovat 631 km nekonečného putování. Trasa v maximální možné míře využívá rozsáhlé sítě značených cest KČT a je rozčleněna do jednodenních úseků po cca 20 km. Nástupní místa byla vybrána s ohledem na požadavky na základní turistickou vybavenost, dobrou dopravní dostupnost, ubytovací a stravovací kapacity. Opomenuta nebyla ani základní turistická infrastruktura, trasa je vybavena mobiliářem a informačními tabulemi představujících Zlatou stezku a zajímavosti v okolí. Samozřejmostí je soubor turistických map a etapový průvodce Zlatá stezka v české a německé jazykové mutaci.

Zdroj: Plzeňský kraj, autor: Tomáš Winkelhöfer - Zlatá stezka, Velký Radkov

Pro více informací a zábavy je nachystán web zlatoustezkou.cz a facebookové stránky. Zlatou stezku tak můžeme směle označit za moderní produkt cestovního ruchu splňující nejnáročnější kritéria udržitelného turismu.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism