Šestapadesátý ročník Velké pardubické se konal zhruba měsíc po smrti prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, v mimořádně vypjaté mezinárodní i vnitropolitické situaci. Za hranicemi už pět let harašil zbraněmi Hitler a otevřeně hrozil invazí. Němci žijící na území Československa se začali odvracet od demokracie a volat po pevné ruce svého vůdce. Češi prožívali zármutek nad smrtí zakladatele svého státu a obavu o další osud své země.

A právě v této vypjaté chvíli se na start nejtěžšího překážkového dostihu kontinentu postavila dvaačtyřicetiletá umíněná žena, která si svou účast v něm doslova vydupala ze země. „Pro národ balancující mezi vzdorem a zoufalstvím to bylo, jako by se na obzoru zjevila postava podobná Janě z Arku,“ komentoval tehdejší atmosféru britský list The Telegraph.

Jak probíhal tento ostře sledovaný dostih? A jaké byly další osudy Laty Brandisové? O tom všem je další díl podcastu Čechy temné i tajemné, vyprávějícím o známých i odvrácených stránkách dějin, o zajímavých historických příbězích a neopakovatelných lidských osudech, o strastech i triumfech velkých i drobných hrdinů minulosti.

Nový díl podcastu Dějiny temné i tajemné, v němž se seznámíte se zajímavými historickými příběhy, neopakovatelnými lidskými osudy i záhadami, které se k nim vážou, najdete každé pondělí na webu Deník.cz i na všech hlavních podcastových platformách.