Konkurovat má pak hlavně masově používaným sociálním sítím, které podle vývojářů údajně podporují pouze mainstreamový narativ a s tím spojenou cancel culture.

Alternativní přístup k monitorování sdíleného obsahu by měl být hlavním tahounem pro nalákání uživatelů a podle všeho by zde mělo jít zveřejňovat informace a názory, které jsou „Big Tech“ firmami ze Sillicon Valley tabuizovány a cenzurovány.

„Nebude zde žádné skrývání příspěvků (shadow banning), omezování užívání (throttling), demonetizace nebo účelové zneužívání algoritmizace pro politickou manipulaci … Nebudeme umlčovat naše spoluobčany pouze proto, že by se mohli mýlit, nebo ještě hůře, protože si myslíme, že Američani nezvládnou pravdu,“ napsal Donald Trump ve svém oficiálním prohlášení k vývoji sociální sítě.

Twitter, ilustrační foto
Twitter má nového šéfa. Jacka Dorseyho nahradil dosavadní CTO Parag Agrawal

Podle prvních snímků bude mít sociální síť obdobnou podobu jako Twitter. Namísto krátkých „twítů“ však budete posílat „truth“ (pravdu), či přeposílat příspěvky jako „re-truth“.

Dokonce i ve vizuálním zpracování se vývojáři bezpochyby nechali Twitterem inspirovat. Hlavní zeď, podobně jako jednotlivé ikony pro lajkování a sdílení, jsou takřka totožné. Truth Social bude zároveň také umožňovat základní cloudové služby a živé video vysílání, které bude podle Trumpa neovlivněné myšlenkami „woke“ hnutí a „zpolitizovanými názory.“

Tyto služby bude zajišťovat online videoplatforma Rumble, která je podle Wall Street Journal populární hlavně mezi konzervativními a pravicově smýšlejícími jedinci a jsou na ní často sdílena videa zavádějícího charakteru.

Zdroj: Youtube
 

Truth poběží na volně dostupném softwaru Mastodon

Podobnost s Twitterem není v žádném případě čistě náhodná, je zcela evidentní, že vývojáři namísto zbytečných experimentů zvolili podobný a osvědčený vzhled. Dalším důvodem pro vizuální zpracování je software, na kterém je celá platforma postavena.

Společnost Mastodon nabízí volně dostupný software s prvky microbloggingu, podobně jako je tomu u Twitteru a užívat ho může kdokoliv s řádným serverovým vybavením. Následně se pak může připojit buď k existujícímu Mastodon serveru, nebo si vytvořit zcela vlastní.

Podmínkou je však dodržení takzvané Affero General Public License verze 3 (AGPLv3) a s ní spojenou nutností zveřejnit zdrojový kód, na kterém je celý projekt postaven.

Právě to Truth Social ještě na podzim neudělal, a přestože se síť dostala teprve do stádia zkušebního provozu, hrozilo jí, že bude čelit zrušení licence ze strany provozovatele. Společnost tedy následně zdrojový kód zveřejnila na svých stránkách a je tak pro kohokoliv volně k prostudování. 

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg vytváří vlastní vesmír. Na metaversu se bude pracovat v Evropě

V čele společnosti je bývalý republikánský reprezentant

Za vývojem stojí společnost Trump Media & Technology Group (TMTG) založená teprve počátkem roku 2021. Jejím výkonným ředitelem je bývalý republikánský člen Sněmovny reprezentantů Devin Nunes.

Ten byl v dolní sněmovně členem zpravodajského výboru a následně součástí komise vyšetřující eventuální ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 ze strany Ruska.

Během svého působení vydal memorandum zpochybňující vyšetřování FBI a označil ho za politicky motivované proti Trumpovi. Je tedy považován za jednoho z nejhorlivějších zastánců Donalda Trumpa ve Sněmovně reprezentantů. Právě kvůli postu CEO v TMTG ovšem 1. ledna 2022 na svůj post oficiálně rezignoval.

Společnost TMTG má momentálně celkovou tržní cenu přibližně 4,3 miliardy dolarů (cca 90 miliard korun) a za minulý rok byla schopna vybrat další miliardu dolarů od soukromých investorů. 

Autor: Jan Bartošík