Bez síťové infrastruktury, která zvládne uspokojit raketově rostoucí nároky na připojení těchto nejmodernějších technologií, to ale nepůjde.

Expozice společnosti Huawei v hale 1 byla navržena tak, aby demonstrovala návštěvníkům zejména z řad operátorů a průmyslových partnerů představu společnosti o synergii mezi telekomunikačími sítěmi, cloudem a umělou inteligencí. Tyto nové scénáře pro spotřebitele, domácnosti, firmy či dopravní prostředky budou klást výrazně vyšší požadavky na možnosti telekomunikačních sítí.

Korporátní Vice prezident společnosti Huawei Li Pcheng během proslovu na MWC 2024.
Huawei na MWC 2024: 5G je na cestě k úspěchu

Huawei proto přichází s celou řadu produktů a řešení 5.5G, F5.5G a Net5.5G.

Loňský rok se v tomto ohledu vyvíjel velmi pozitivně – s jeho koncem bylo po celém světě v provozu přes 300 komerčních sítí 5G, které slouží více než 1,5 miliardám uživatelů. Rozvoj 5G je nyní v plném proudu, přičemž tempo růstu celosvětového počtu uživatelů bylo u sítí nové generace výrazně vyšší za stejné období než u jejich předchůdce 4G. Operátoři využívající řešení Huawei byli během testování prováděného v loňském roce v klíčových městech v Německu, Rakousku a Nizozemsku mezi nejlepšími, co se týče kvality služeb pro koncové uživatele. Společnost Huawei také už v této době spolupracovala s předními světovými operátory a průmyslovými partnery na hledání inovativních řešení, která by splňovala vyšší požadavky nových aplikací a scénářů 5.5G.

Operátoři ve více než dvou desítkách zemí po celém světě také díky spolupráci s Huawei již zahájili komerční ověřování a testování 5.5G. Například všech šest členů Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) už dokončilo ověřování rychlosti 5.5G 10 Gb/s i inkubaci nových služeb, jako je RedCap a pasivní IoT.

Podobnou situaci lze pozorovat i v Číně, kde tři hlavní operátoři zahájili zavádění sítí 5.5G ve velkých městech, aby prozkoumali služby související s propojenou dopravou, průmyslem, domácnostmi i IoT. Operátoři v Hongkongu rovněž dokončili testování a ověřování rychlosti 5.5G 10 Gb/s v pásmu tzv. C-bandu a s využitím milimetrových vln a začali poskytovat služby 5.5G FWA (Fixed Wireless Access).

Ilustrační foto
Sítě 5G jsou k dispozici už pro polovinu světové populace

Z evropských operátorů má skvěle nakročeno Finsko, kde již dokončili ověřování technologie 5.5G v komerčních sítích, dosáhli špičkové rychlosti vyšší než 10 Gb/s a ověřili pasivní technologii IoT. Němečtí operátoři rovněž dosáhli v pásmu 6 GHz špičkové rychlosti 12 Gb/s.

Huawei na veletrhu MWC rovněž představila první „Telecom Foundation Model“. Ten nabídne inteligentní aplikace založené na rolích a scénářích, které pomohou zvládat poptávku odvětví po poskytování agilních služeb, po přesném zajištění uživatelských zkušeností a efektivitě provozu a údržby v různých oblastech. Model také pomůže operátorům posílit postavení zaměstnanců a zvýšit spokojenost uživatelů, čímž je možné celkově podpořit produktivitu sítě.

Sítě 5.5G se dle očekávání dočkají komerčního spuštění již letos a společnost Huawei na veletrhu MWC opět stvrdila svůj závazek spolupracovat s operátory po celém světě na zkoumání vývoje této nové technologie.